Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gebze’de 1 Mayıs Kutlamasına 5 Bin Kişi Katıldı

Gebze’de 1 Mayıs Kutlamasına 5 Bin Kişi Katıldı
Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

 

1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Günü nedeniyle Gebze Sendikalar Birliği’ne üye sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri Gebze Şehit Numan Dede Caddesi’nde toplandı. Yaklaşık bin 500’e yakın polis geniş güvenlik önlemleri aldı. 1 Mayıs’ın yapılacağı alana girenler üst aramasından geçirilerek içeri alındılar. Yaklaşık 5 bin kişi sloganlar atarak Gebze Kent Meydanı’na yürüdü. Gebze Kent Meydanı’na gelen işçiler ilk olarak yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu.
 
Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz yaptığı konuşmada, "1 Mayıs dayanışma demektir, mücadele ve birlik demektir. Ülkede emeğin sesini daha da yükseltmek için bir araya geldik. Birlik ve dayanışma içerisinde 1 Mayıs’ta bu ülkede emekçiler var demek için bir araya geldik. Fabrikalarda, tezgahlarda ve işyerimizdeki örgütlülüğümüzü ve birliğimizi bu meydana taşıyarak haklarımızı ve kazanımlarımızı koruyacağımızı ilan etmek için 1 Mayıs’ta buradayız. 1 Mayıs işçi sınıfının mücadele günüdür. Dünyada ve Türkiye’de bu mücadele gününde nice bedeller ödendi. Bu bedeller sayesinde bugün bazı kazanımlarımızın olduğunun farkındayız" dedi.
 
Süleyman Akyüz insana yakışır koşullarda çalışmak istediklerini söyleyerek, şöyle konuştu:
 
"Kiralık işçi düzenlemesine, kıdem tazminatımızın gasp edilmesine, taşeronlaştırma saldırısına, her geçen gün artan iş cinayetlerine, güvensizleşmeye, sefalet ücretlerine, sendikal hak ihlallerine karşı alandayız. Köle değiliz. İnsana yakışır koşullarda çalışma istiyoruz. Daha iyi ve güzel bir dünyanın işçi sınıfının mücadelesiyle kurulacağına inanıyoruz" dedi.
 
Alanda toplananlar daha sonra söylenen türküler eşliğinde halay çekerek, eğlendi.

Yayın Tarihi : 01.05.2016 : 13:42

Etiketler : Gebzede    Mayıs    Kutlamasına    Bin    Kişi    Katıldı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1412
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN