Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kahraman Tankçı Teröre Meydan Okudu

Kahraman Tankçı Teröre Meydan Okudu
Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev alan Türk ordusunun kahraman tankçısı Abdülkadir Kurt 42 yıl sonra KKTC’ye geldi.

 

2 Ağustos 1974’te KKTC’de Saint Hilarion Muhaberelerinde Rum pususuna düşen tanklardan biri Beşparmak dağlarının zirvesinde kalmıştı. İşte o tankı kullanan Abdülkadir Kurt 42 yıl sonra ilk kez pusuya düşürülen tankının yanına gitti ve o anı anlattı. Abdülkadir Kurt, “Allah o günü getirmesin. O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm, Kandil’e de giderim. Yerle bir de ederim. diye konuştu. Abdülkadir Kurt aldıkları emir ile komandolara destek vermek için bölgeye gittiklerini orada saatlerce ilerlediklerini söyledi. Verilen emir ile Beşparmak dağlarının zirveye yakınına kadar ilerlediklerini, ancak Rum askerlerinin mayınına bastıklarını ve tanklarının paletinin koptuğunu söyledi.
 
Etraflarının Rum askerleri ile sarıldığını söyleyen Kurt, “Burada 5-6 saat Rum askerleri ile çatıştık. Etrafımız sarılmıştı. Her taraf yanıyordu. Sonra Rumları püskürttük cephanelerini de imha ettik. Onlara büyük kayıp yaşattık. Bu tank bizim şerefimizdir. 42 yıldır ilk defa geliyorum” dedi. Abdülkadir Kurt yıllar sonra buraya geldiğini ve burada olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Yayın Tarihi : 28.04.2016 : 17:16

Etiketler : O    Gün    Gelse    Ben    Tankı    Çalıştırırım    Kandile    De    Giderim    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6473
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN