Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


TBMM Başkanı Kahraman’a Tepki

TBMM Başkanı Kahraman’a Tepki
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın tartışma yaratan ’Yeni anayasada laiklik maddesi olmamalı’ sözlerine Uşak’ta Eğitim Sen, CHP, ADD ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri düzenledikleri eylemle tepki gösterdi.

 

’LAİKLİK ÇOCUKLARA TACİZİ ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI MÜCADELEDİR’
Laikliği çocukların Ensar karanlığından kurtulması olarak nitelendiren Yavaş, "Laiklik, kadınların özgürlüğüdür. Laiklik, dinin siyasal alana taşınarak sömürünün, yolsuzluğun örtüsü haline getirilmesine son verilmesidir. Laiklik, Uşak’ın Karahallı İlçesi’ndeki Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Veyis Turan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören kız öğrencilere tacizi örtbas etmeye çalışan zihniyetlere karşı mücadeledir. Türkiye’de dinselleştirme politikaları öyle bir boyuta ulaşmıştır ki; işçi cinayetlerinden kadın katliamlarına, çocuk tecavüzlerinden hırsızlığa, yağmaya ve talana kadar her türlü soruna karşı dinsel referanslar kalkan edilmek istenmektedir. Böylesi bir tablo içerisinde Meclis Başkanı’nın açıklamaları, mezhep çatışmalarına varabilecek biçimde halkın farklı kesimlerini birbirine karşı kışkırtmanın, devletin bu uğurda açıkça görev alması gerektiğinin somut ifadesi olmuştur" dedi.
 
’ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ’
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ’Yeni anayasada laiklik maddesi olmamalı’ sözlerinin AKP’nin anayasa değişikliği gayesini ortaya koyduğunu öne süren Yavaş, "Bizler buna asla izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin ilerici, demokrat, yurtsever, devrimcileri olarak, eşitsizliği ve ayrımcılığı savunan, laikliği tehdit ve engel olarak gören TBMM Başkanı’nın görevinin başında bulunmasını kabul etmiyor, kendisini derhal istifaya davet ediyoruz. Bizler Atatürk’ün ’Laiklik Geleceğimizdir’ sözüyle yola çıkan bir toplumun bağrında yeşeren özgürlükçü, aydınlanmacı birikimi birleştirerek laikliği savunacağız ve savunmaya devam edeceğiz. Hükümetin, ’tek tipçi’ tüm politikalarına karşı laik, eşit, özgür ve demokratik bir yaşam mücadelesindeki kararlılığımız ve ısrarımız sürecektir" diye konuştu.
 
Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Yayın Tarihi : 26.04.2016 : 22:34

Etiketler : Uşakta    Tbmm    Başkanı    Kahramana    Tepki    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6436
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN