Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Devir Para Kazanma Değil Kazanılanı Koruma Devri

Devir Para Kazanma Değil Kazanılanı Koruma Devri
Ekonomide yaşanan inişli çıkışlı grafiğin içinde herkesin arzusu güvenli bir liman bulmak. Yatırımcıyı önümüzdeki süreçte güldürecek enstrümanlarsa dolar ve altın.

 

 
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Uluslararası piyasalarda dolar ve emtia bazlı olarak yaşanan dalgalanmalar, vatandaşı da yatırımcıyı da, anlık veri takip eder hale getirdi. Sadece yatırımcının değil, vatandaşın bile dakika dakika dolar, altın ve emtia fiyatı takip ettiği süreçte, Deriva Danışmanlık Kurucu Ortağı Tolga Uysal, piyasalara ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Uysal, dolar ve altının yatırımcıya kazandıracağını söyledi.
 
Dalgalı piyasada şirketler nelere dikkat etmeli?
 
Şirketlerin ilk olarak risk yönetimini profesyonelce gerçekleştirmesi gerekiyor. Bir tekstilci, yahut otomobil üreticisini doların artıp azalması bu kadar etkilememeli. Örneğin tekstilciler ham maddeyi dolarla alırken, ihraçlarını ise Euro üzerinden yapıyor. Euro/dolar paritesinde doların çıkış göstermesi, ihracatçıyı zora soktu. Firmaların mutlaka kuru sabitlemesi lazım iş yaparken. İhracatçı 3 ay sonra parasını alacağı bir anlaşma yaptığında, o günün kuru üstünden bunu gerçekleştirmeli. Yoksa dolar düşerse zarar görür. 
 
Yatırımdan kaçınmamız gereken bir enstrüman var mı?
 
Çok riskli enstrümanlara yatırım yapmamakta fayda var. Örneğin bu Fx piyasalarına dikkat etmek lazım. Kaldıraçlı ürünlerden uzak durmakta fayda var. Eğer çok profesyonel değilse yatırımcı, kesinlikle uzak durmalı. Tabii kaliteli bir profesyonel hizmet ve düşük tutulan kaldıraç, kazandırabilir ama amatör olarak girilmemeli.
 
“Dolar almak için iyi bir dönemdeyiz”
 
 
Dolar beklentileriniz ne yönde?
 
Dolar şu anda 2.80'lerde çok iyi şu anda. FED son dönemde faiz arttırmaya başladı. Gelişen ülkelerin para birimlerine bu arttırım ters etki yapacak. Dolar almak için bunlar iyi dönemler. Portföyün bir kısmı kesinlikle dolarda tutulmalı. Yılın sonunda ben 3.20'leri göreceğimizi düşünüyorım. Yatırımcılar kesinlikle değerlendirmeli.
 
Ya altın?
 
Altın epey dönemdir tokat yedi. 1700 dolar seviyesinden şu anda 1200 seviyesine geldi. FED'in faiz arttırması beklentisiyle birlikte altında da bir kıpırdama var. Ben olsam portföyüme mutlaka altın da dahil ederim.
 
Petrolde bir artış olur mu?
 
Emtialar dibe vurmuş durumda. Ben önümüzdeki süreçte bir kıpırdanış bekliyorum. Bir de örneğin petrolde stoklar çok fazla. ABD ithal ederken ihraç etmeye başladı. Depolar dolu. 117 dolardan 27 dolara inen petrol, bugün 40 dolar seviyesinde olsa bile 30-35'i görecektir. O seviyeyi gördüğünde de kesinlikle alınmalı. Çünkü her ucuzlayan şey, muhakkak yukarı çıkacaktır. Yüksek olan bir stok varlığı var ama mutlaka azalacak. 50 dolar bandına çıkabilir ileride.
 
“İzmirli, parasını mevduatta tutuyor”
 
İzmirli, bugün parasını nereye yatırıyor?
 
İzmir'de bir para var ve genellikle mevduatta duruyor. Swap diye bir sistem var. Son dönemde epey revançta. Bu döviz swap sistemi, normal mevduattan biraz daha fazla getiriyor. Bankacılar da bunu öneriyor. Zaten iş dünyası çok büyük risklere de girmemeli. Son dönemde porföy yönetim şirketleri çok gelişti. Yabancılar da bu konuda Türkiye'de iş yapmaya başladı. Getirisi iyi olan fonları tespit edip yatırım yapmak için iyi porföy yönetim şirketleriyle çalışmak lazım. İzmir, hisse senedi geçmişi uzun olan bir kent ama rakamlar biraz düştü.  Dönem, para kazanma dönemi değil, kazanılmış parayı tutma dönemi.
 
“İzmir'de girişkenlik var”
 
İzmir yeniliğe ne kadar açık?
 
Bir şeyler üretip, kazanılan parayı mevduata atmak genel kanı olsa da,İzmir yine de yatırımda yeni enstrümanlara oldukça açık. Fx olsun varant olsun insanlar ilgileniyor. İzmirlilerde bir girişkenlik var. Bankada tutulan mevcuat açısından İzmir ilk sıralardadır. Borsadaysa son dönemde halka arz sayısı çok fazla yok. Konjonktür düzeldikçe ilgi artıyor. İzmir'de halka açılmaya hazırlanan firmalar var. Halka arz bir finansman kaynağı ve bunu değerlendirmek isteyenler var. Burada önemli olan da doğru zaman. Halka arzda 3 senelik bir hazırlık süreci var. 
 
“Hayal kırıklıkları yüzde 99!”
 
Forex, İzmir'de ne derece ilgi görüyor ve ne kadarı hüsran?
 
İlgi çok büyük ama hayal kırıklıkları yüzde 95, belki de yüzde 99 seviyesinde. SPK kazanma ve kaybetme oranlarını açıklıyor. Genelde oranlar yüzde 80'e 20 olarak gözüküyor. Yüzde 80'lik dilim kaybediyor. Amatör bir yatırımcının tek başına bu piyasada yer alabilmesi ihtimalii yalnızca yüzde 1. Bu kadar dalgalı piyasada foreksten para kazanmak amatörler için çok zor. Fx piyasası bir kova ama kovanın altı delik. Yukarıdan gelen aşağıya iniyor. Kaldıraçlı Fx piyasasında işlem yapmaktansa, bilmediğiniz bir fonda işlem yapmak bile daha iyi.
 

Yayın Tarihi : 26.04.2016 : 13:31

Etiketler : haber    haberler    altın    dolar    ekonomi    yatırım    parayı nereye yatıralım    güvenli liman    deriva    tolga uysal    ben tv    ben haber    burak cilasun    röportaj    kanalben       


Yorumlar

9603
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN