Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tuzhurmatu'da Çatışmalar Sürüyor

Tuzhurmatu'da Çatışmalar Sürüyor
Tuzhurmatu'da, Peşmerge güçleri ile Türkmenler arasında 3 gün önce başlayan çatışmalarda ölü ve yaralı haberleri gelmeye devam ediyor.

 

Irak'ın Selahettin iline Bağlı Tuzhurmatu ilçesinde geçtiğimiz 23 Nisan günü başlayan Peşmerge güçleri ile Türkmenler arasında çatışmalar devam ediyor. 
 
Kürdistan Yurtseverler Birliği KYB'nin medya organı PUK Media'ya göre, çatışmalarda 3'ü Peşmerge komutanı olmak üzere Kürt tarafından 12 kişi öldü. 
 
24 Nisan günü ilçeye KYB'li Kerkük valisi Necmettin Kerim ve Bedir Tugayları komutanı Hadi Elamiri'nin gelmesi üzerine ateşkes ilan edilse de çatışmalar durmadı. 
 
Dün gündüz saatlerinde Peşmerge güçleri Türkmen semtlerini havan topuna tuttu. Havan mermileri Mustafa Ağa, Aksu ve İmam Ahmet mahallelerinde sivil Türkmen vatandaşların evlerine isabet etti ve yaralananlar oldu. 
 
İlçede bulunan Kürdistan İslam Cemaati parti binasından Türkmenlere açılan ateş sonucu Türkmenler arasında yaralananlar oldu. Bunun üzerine Türkmenler, parti binasını kuşatarak ele geçirdiler. Resmi olmayan bilgilere göre Türkmen tarafından 5 kişi öldü ve 62 kişi yaralandı. 
 
Irak Türkmen Cephesi Selahettin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, parti binasına düzenlenen saldırı ile ilgili olarak, "Bir kurşun gelirse yüz kurşun ile cevap veririz" diye konuştu. 
 
Öte yandan sosyal medyada da Peşmerge taraftarı sayfalardan Türkmen evlerini yağmalama ve yakma fotoğrafları paylaşıldı.

Yayın Tarihi : 26.04.2016 : 12:44

Etiketler : tuzhurmatu    çatışma       


Yorumlar

5248
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN