Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Merkez Bankası ve Tam Bağımsızlık

Merkez Bankası ve Tam Bağımsızlık
Hükümetin borçlarını fonlamanın yanında diğer bankaların parasını tutma, bankerler için bir banka işlevi görme, diğer bankaların işlemlerini kolaylaştırma ve diğer bankacılık hizmetlerini sağlama görevleri merkez bankalarına yüklenmiştir. Elbette bu bankaların aynı zamanda finansal krizlerde, savaşlarda, kıtlıkta yoklukta; demiryolu gibi altyapı yatırımlarında nihai borç veren ve acil nakit sağlayan pozisyonunda olması önemlidir.

 

PROF. DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR / BEN HABER

Adına para basmak “egemenlik” sembolü olarak kabul edilir. Dünyada ilk merkez bankasının İsveç’te kurulmasının üzerinden 300 yıldan fazla olmuştur. 1668 yılında kurulan İsveç’teki Merkez Bankası 1668 tarihli bir anonim şirkettir. Ticari bir banka iken devleti fonlamaya başlaması ve ticari bankalar için takas merkezi görevi üstlenmesiyle, para basma ve kuru belirleme gibi tipik merkez bankası faaliyetlerini de yerine getirmiştir. 

1694 yılında ünlü İngiliz merkez bankası olan Bank of England kurulur ve hükümetin borçlarını satın almaya başlar. Avrupa'da kurulan merkez bankaları genellikle o tarihlerde hükümetin bankası olma görevini yerine getirmiştir. Napolyon tarafından 1800'de kurulan Fransız bankası Banque de France, Fransız devrimi esnasında oluşan yüksek enflasyonu önlemek için devlete yardım etmenin yanında kurlarını sabit tutmaya çalışmıştır.  
 
Hükümetin borçlarını fonlamanın yanında diğer bankaların parasını tutma, bankerler için bir banka işlevi görme, diğer bankaların işlemlerini kolaylaştırma ve diğer bankacılık hizmetlerini sağlama görevleri merkez bankalarına yüklenmiştir. Elbette bu bankaların aynı zamanda finansal krizlerde,  savaşlarda, kıtlıkta yoklukta; demiryolu gibi altyapı yatırımlarında nihai borç veren ve acil nakit sağlayan pozisyonunda olması önemlidir. İsveç ve İngiliz Merkez Bankası deneyimi sonrası Amerika’da, çeşitli denemelerden sonra bugünkü merkez bankası 1900’lerin başında kurulur. 
 
TÜRKİYE’DE PARANIN ÖNEMİ
 
Türkiye’de ise para pul işlerinin bu denli öneminin, 1856 Kırım Savaşı yıllarında ortaya çıktığı söylenebilir.  Ruslarla savaşmak için İngilizlerden borç temin edilir ve o günlerde başlayan borçlanma serüveni Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna kadar devam eder. Özellikle Lozan Anlaşması’nda Osmanlı borçlarının ödenmesi ciddi mesele teşkil eder. Uzun yıllar Osmanlı Devleti’ne Merkez Bankası görevi üstlenen ve adından başka hiçbir şeyi Türk olmayan, Osmanlı Bankası 1930 yılında Merkez Bankası kurulana kadar, imparatorluğun Merkez Bankası gibi çalışmıştır. Devlete borç vermiş, bir tarafı Fransızca diğer tarafı Osmanlıca banknotlar basmıştır. 
 
Yazının tamamını okumak için tıklayın...
 

Yayın Tarihi : 25.04.2016 : 11:52

Etiketler : haber    haberler    ekonomi    ibrahim attila acar    merkez bankası    tam bağımsızlık    kanalben    ben tv    ben haber       


Yorumlar

1195
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN