Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zamana Direndi Ama Kamulaştırmaya Takıldı

Zamana Direndi Ama Kamulaştırmaya Takıldı
İzmir’in Gaziemir ilçesinde üç yıl önce bulunan 310 yıllık dünyanın en eski, Avrupa’nın ise en büyük botanik bahçesi bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edilmiş durumda.

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Gaziemir Belediyesi ile Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin izini buldukları dünyanın en eski dördüncü botanik bahçesi, tekrar canlanabilmek için maddi destek bekliyor. Garden History adlı kitap ve bir krokinin yardımıyla geçtiğimiz yıllarda yeri belirlenebilen botanik bahçesinin üstüne bunca zaman içinde bir yapılaşma gerçekleşmemesi büyük şans olarak addediliyor. 

Botanik biliminin babası olarak kabul edilen Tournefort’un öğrencisi olan Sherard’ın evinin önündeki 37 dönümlük arazide kurulan bahçeden geriye sadece bir kapı ve sulama için kullanılan kuyulardan bir kaçı kalmış durumda.
 
 
Arazi şu anda tarım arazisi olarak kullanılıyor. 1700'lü yılların yadigarı olan ve zamana karşı direnen botanik bahçesinde 12 bin bitki türü bulunuyordu.
 
Türkiye'ye özgü olmayan bitkiler var
 
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, sadece İzmir için değil tüm Türkiye için büyük önem taşıyan botanik bahçesi hakkında Ben HABER’e özel açıklamalarda bulundu.
 
 
Başkan Şenol, bahçede birbirinden farklı bitki çeşitlerine rastlandığını belirterek, "İngiliz Başkonsolosu Sherard 310 sene önce dünya çapında bir botanik bahçesi yapmış. Türkiye'ye özgü olmayan bitkiler var. Üniversiteden gelen uzmanlar Türkiye'ye özgü olmayan bitkiler buldu ve tohumları hâlâ duruyor.'' dedi.
 
 
İzmir'in 'Prestij Projesi' olacak
 
Şenol, botanik bahçesinin yeniden hayata geçirilmesi sadece İzmir'in değil Türkiye'nin projesi olması gerektiğini belirterek ''Türkiye 310 yıl önce yapılan, dünyanın dördüncü botanik bahçesine sahip. Bunu tekrar hayata geçirmek Türkiye'nin reklamı açısından da çok önemli bir olay. İzmir fuarı nasıl Türkiye'nin en büyük fuarıysa, bence botanik bahçesi de fuar kadar önemli bir yatırım olacak. 180 dönümde canlandırılmayı planladığımız botanik bahçesi sadece Gaziemir değil İzmir’in ‘prestij projesi’ olacak. Türkiye’nin en büyüğü olacak bahçe, botanik bilimcilerinin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayacak. Dünya üzerinde 148 ülkede botanik bahçesi bulunuyor ve bu botanik bahçeleri 4 milyonun üzerinde bitki koleksiyonlarını içinde barındırıyor. Botanik bahçelerine turistler büyük ilgi gösteriyor. Örneğin, ABD’nin New York kentindeki botanik bahçesini yılda 800 bin turist geziyor'' dedi. 
 
 
En büyük engel; kamulaştırma
 
Projenin gerçekleşmesinin önünde maddi engellerin olduğunun altını çizen Şenol, şöyle konuştu: ''Hepimizi heyecanlandıran projenin önündeki en büyük engel kamulaştırma. Bu sorunu aşmak ve araştırmalar için ilgili bakanlıklar başta olmak üzere girişimlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin önemli bir botanik bahçesi olsun istiyoruz. Ama sadece Gaziemir Belediyesi olarak bu işin altından kalkma şansımız yok. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, İzmir Ticaret Odası ile Ege Bölgesi Sanayi Odası gibi kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, hatta TAV'ın destek olması gerekiyor. Bizi belediye olarak aşıyor. Belki de dünyanın ender botanik bahçelerinden birine sahip olacağız. Çok önemli, herkesin destek olmasını bekliyorum.''
 
 
İngilizler sahip çıktı
 
İngiliz Başkonsolosu Sherard'a ait olan bu bahçeye tek destek İngiltere'nin İzmir Konsolosu Anthony Willy Buttigieg'den geldi. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'u makamında ziyaret eden Buttigieg, 'Çok heyecanlandım. Bu proje sadece Gaziemir'i değil, İzmir'i uçurur. Gerekli mali desteği bulmak için gönüllü olarak çalışacağım' dedi. İngiltere Büyükelçiliği başta olmak üzere, ülkesindeki ilgili kurumlara konuyla ilgili rapor göndereceğini dile getiren Buttigieg, İngiltere ve Avrupa Birliği'nden gerekli kredi ve sponsorluk için tüm gücüyle çalışacağını söyledi.
 
 
“Bir konsolos olarak değil, bir İzmirli olarak bu projenin hayata geçirilmesini istiyorum” diyen Buttigieg, İzmir'in turizm açısından diğer kentlerden geride kaldığını, botanik bahçesinin kurulmasıyla yerli-yabancı turist sayısında büyük artış yaşanacağını savundu. Buttigieg şöyle devam etti: “Bahçeyle ilgili bir rapor hazırlayarak Büyükelçimize ve Başkonsolosumuza sunarak onlardan Avrupa Birliği Temsilcileri, Kraliyet Ailesi'yle görüşmelerini, finansal destek sağlamalarını isteyeceğim. Oxford Üniversitesi ve yurtdışındaki diğer kurumlarla iletişime geçmenizde yardımcı olacağım.” 
 
Konsolos Buttigieg'in ziyareti ve verdiği desteğin kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Başkan Şenol '' Buttigieg bahçeyi ziyaret etti ve bu konuyla ilgileniyor. Maddi anlamda destekte bulunabileceklerini söyledi. İngiltere Kraliyet ailesinin de buna destek olacağını düşünüyorum.'' dedi. 
 
Dünyanın en ünlü botanik bahçeleri ve ülke turizmine katkıları
 
Gaziemir'de ayağa kaldırılacak bu bahçe hem Türkiye hem de İzmir turizmine çok büyük katkıda bulunacak. Dünyadaki botanik bahçe örneklerine bakacak olursak bulundukları ülkelerin en önemli cazibe merkezi haline gelmiştir. İşte dünyanın en önemli botanik bahçeleri:
 
1- Kraliyet Botanik Bahçesi, Kew, İNGİLTERE
 
 
121 hektarlık alana kurulu bahçe, 30 binin üzerinde canlı bitki türü, koleksiyonunda ise 7 milyonun üzerinde kurutulmuş bitki türü barındırıyor. 650 bilim adamının çalıştığı bu dev bahçenin yaşı 250 yıldan fazla...
 
2- New York Botanik Bahçesi, the Bronx, ABD
 
 
100 hektarlık alana kurulu bahçe aynı zamanda dünyanın en büyük bitki laboratuarlarından birine sahip. Sergilenen çiçek çeşitliliği ile yılda 800 bin turist çekiyor.
 
3- Avustralya Ulusal Botanik Bahçesi, Canberra, AVUSTRALYA
 
 
5 bin 500'ün üzerinde ekili farklı tür bulunduran bahçe, aynı zamanda Avustralya'nın yerel bitki türlerinin büyük bir koleksiyonunu sunuyor. Bahçenin kimi bölümlerinde yağmur ormanlarında yürüyormuş hissine kapılabiliyorsunuz.
 
4- Kraliyet Botanik Bahçesi, Burlington, KANADA
 
 
Bahçe yaklaşık 1000 hektarlık bir alan üzerine kurulu... Ayrıca güzelliğiyle Niagara Şelaleleri ve Toronto arasındaki en önemli turistik merkezlerden biri...
 
5- Botanik Bahçesi, Paris, FRANSA
 
 
28 hektarlık bir alan üzerinde kurulu bahçe ünlü Seine Nehri'nin kıyısında bulunuyor. İçinde ayrıca bir de botanik okulu bulunuyor. Burada öğrencilere bitki bakımı ve bahçe oluşturma sanatı öğretiliyor.
 
6- Belçika Ulusal Botanik Bahçesi, BELÇİKA
 
 
Bouchout Kalesi'nin etrafında bulunan çarpıcı bahçelerde 18 binin üzerinde ekili farklı tür bulunuyor. Ayrıca özel koleksiyonundaki 3 milyon tür ile dünyanın en önemli bahçelerinden biri olma özelliğine sahip.
 

Yayın Tarihi : 25.04.2016 : 10:02

Etiketler : haber    haberler    gaziemir    botanik bahçe    310 yıllık    tarihi    Zamana Direndi Ama Kamulaştırmaya Takıldı    izmir    avrupanın en büyüğü    kanalben    ben tv    ben haber       


Yorumlar

4001
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN