Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kayseri’nin Atlı Okçuları

Kayseri’nin Atlı Okçuları
Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Derneği üyeleri, Ali Dağı’nda at binip ok atıyorlar. Dernek Başkanı Emhrah Koç, "Ata sporumuz olan at ve ok, yani savaş sanatlarında kendimizi yetiştirmeye çalışıyoruz, öğrenciler de yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz burada sipahi yetiştirmeye çalışıyoruz" dedi.

 

Ali Dağı’ndaki bir at çiftliğinde haftada 2 kez antrenman yaptıklarını ve belirli aralıklarla konulan hedeflere at üzerinden ok attıklarını belirten Emrah Koç, kulübün isminin Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Sporu Derneği olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Faaliyetlerimiz de ata sporumuz olan at ve ok, yani savaş sanatları. Biz burada kendimizi de yetiştirmeye çalışıyoruz, öğrencilerde yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz burada sipahi yetiştirmeye çalışıyoruz. Sipahinin yaptığı şeylerden biri atlı okçuluk. Sipahi kılıç, kargı da kullanır. Biz burada dünyada da çok revaçta olan atlı okçuluk yapıyoruz."
 
Talim meydanında turnuvalara hazırlanıyor, gösterilere katıldıklarını belirten Dernek Başkanı Koç, şunları söyledi:
 
"Bu kültürümüzü bütün insanlara tanıtmaya çalışıyoruz. Üzerimizde yer alan giysilerin tamamı bir dönemi yansıtıyor. Giydiğimiz çizme, kullandığımız tirkeş, sırtımızdaki kalkandan elimizdeki kılıca, yayımıza tikeşimizdeki okumuza kadar hepsi orijinaline yakındır. Ben mühendisim. Organize Sanayide bir işlemede otomasyon üzerine çalışıyorum. Bu iş bizim zevkimiz, gönül veren arkadaşlarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bizim içimizde doktorlar, akademisyenler, mühendisler ve esnaflar var. Tarihi dizilerin bu spora merak uyandırmasında çok olumlu etkisi oldu. Bu dizilerin içinde halk üzerinde büyük etki uyandırmasının nedeni, insanlara tarihin doğru şekilde aktarılmasıdır. Diriliş gibi tarihi diziler, dönemin önemini vurgulamış oldu ve düzgün işler yapılmaya başlandı."

Yayın Tarihi : 24.04.2016 : 14:56

Etiketler : Kayserinin    Atlı    Okçuları    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1372
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN