Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


350 Çocuk İlk Kez Deniz İle Tanıştırıldı

350 Çocuk İlk Kez Deniz İle Tanıştırıldı
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İDO’nun da destek verdiği ’TURMEPA Çocuk Şenliği’ kapsamında bugün 350 çocuk gemi ile Yalova’ya getirildi. Çocuklar Marmara Denizi’nde maviyi, Yalova’da ise yeşili yakından tanıma ve görme fırsatı buldu. Deniz Temiz Derneği Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk, istanbul’da oturan 200 bin çocuğun deniz görmediğini bu nedenle başlattıkları organizasyon ile istanbul’da yaşayan 11 bin 500 çocuğu deniz ile tanıştırdı

 

Bu yıl 8’inci kez düzenlenen etkinliğe, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği okullardan 350 ilkokul ve ortaokul öğrencisi katıldı. Deniz Temiz Derneği’nin (TURMEPA)organize ettiği, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), Yalova Belediyesi, City Turizm ve BTA’nın destek verdiği etkinlikle İstanbul’da oturmalarına rağmen denizi görmemiş ilk ve ortaokul öğrencileri denizle buluştu. İDO’ya ait Yenikapı İskelesi’nde 350 çocuk ve gönüllüler İDO’nun tahsis ettği ‘Murat Reis-7’ deniz otobüsü ile Marmara Denizi’nde bir süre gezdi. Denizi yakından görmenin heyecanını yaşayan öğrencilere önemi oyunlarla anlatılan Marmara Denizi’ne ve çevreye sahip çıkmaları, kirletmemeleri istendi. Öğrenciler daha sonar gezi organizasyonu kapsamında Yalova’ya gelip Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ni gezdi. Burada kağıt yapım tekniklerini öğrenen ve uygulamaya çalışan öğrenciler, ardından Atatürk’ün büyük bir çevrecilik örneği sergilediği ve bir ağacın dalının kesilmemesi için köşkü yürüttürdüğü Yürüyen Köşk’ü gezdi.
 
Deniz Temiz Derneği Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk, içinden deniz geçen, hatta her tarafı denizlerle çevrili İstanbul’da 200 binin üzerinde çocuğun denizi görmediğinin tahmin edildiğini söyledi. Öztürk, şöyle konuştu:
 
"Bu çok büyük bir rakam. İnanılır gibi değil ama gerçek. Bu nedenle biz İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir proje geliştirdik ve çocuklarımızı denizle tanıştıralım istedik. Çünkü tanımadığınız bir şeyi sevemezsiniz veya koruyamazsınız. Bu proje çerçevesinde çocukları hem denizle tanıştırıyoruz hem de korumalarını ve sevmelerini sağlıyoruz. Tabii ki çocuklara sadece deniz demiyoruz. Bu çerçevede onlara farklı imkânlar sunuyoruz. Çevrenin ve denizin önemini anlatıyoruz. Biz bu sene 8’incisini düzenledik ve toplam 11 bin 500 çocuğu denizle tanıştırmış olduk. Biz bu durumdan çok mutluyuz. Deniz nerde diyorlar . Oysa Kasımpaşa’nın arka kısmında oturuyorlar."

Yayın Tarihi : 23.04.2016 : 16:12

Etiketler : İstanbulda    Yaşayan    Çocuk    İlk    Kez    Deniz    İle    Tanıştırıldı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2164
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN