Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


23 Nisan İlk Milli Bayramımızdır

23 Nisan İlk Milli Bayramımızdır
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti için ayrı bir öneme sahiptir. Zira 23 Nisan, ülkemizin ilk milli bayramıdır.

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Egemenliğin millete geçiş tarihi olan ve yıl dönümünü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız 23 Nisan 1920, tarihimiz için çok önemli. Ankara'da kurulan Meclis, o tarihte milletimizin bir dönüm noktası olduğu gibi, bugün de kurucu ideolojinin sarsılmaz duruşunu temsil eden bir sembol olarak varlığını sürdürüyor.  Peki ya bayram nasıl oluştu?

Ali Şükrü Bey'den itiraz
 
Bu sorunun cevabı 1921 yılında saklı. Kurtuluş Savaşı'nın sürdüğü o tarihte, Meclis'te 23 Nisan'ın bayram haline gelmesi önce kısa bir tartışmaya yol açar. Vekiller arasında sonradan Türk siyasi tarihinin ilk suikast kurbanı olarak anılan Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey, bayram ilanına karşı bir konuşma yapar. Ona göre bu bayramın ilanı için öncelikle İzmir'in, İstanbul'un ve Edirne'nin düşman işgalinden kurtulması gerekmektedir. Bu nedenle oturumda yaptığı konuşmasında, "Efendiler; bunu millet esaretten kurtulup İstanbul'a kavuştuğu, Edirne'sine, İzmir'ine kavuştuğu, Bursa'sına kavuştuğu zaman kendisi yapacaktır. Bizi bu muzafferiyetlere, bu muvaffakiyetlere nail eden 23 Nisan'da şurada toplayan millettir. Bunu millet yapacaktır. Millet kadirşinastır.  Kendimiz bunu teklif etmek muvafık değildir. Kendi kendimize teselliden başka bir şey değildir." der. 
 
 
“Millet başsızdı”
 
Tabii Ali Şükrü Bey tarafından yapılan bu çıkışın elbette bir karşılığı vardır ve bu karşılığın adresi de Muhittin Baha Bey olur. İstanbul'daki yönetime tepkisini dile getiren Muhittin Baha Bey, "“Efendim, 22 Nisan ile 23 Nisan arasındaki farkı düşünmek bugünün millî bir îyd günü olup olmadığına dair katî karar vermek için iyi bir vesile olmuştur. 22 Nisan'da bize hıyanet etmiş, Makamı Âlii Hilâfet ve Saltanata tasallut etmiş bir adam ve onun avenesi vardı. Millet başsızdı. Hariçteki hükümetler, milleti kurtarmak için öne atılan, ortaya atılan kimselere, kahramanlara âsi diyorlardı, mevki kapmak için ortaya atılmış birtakım adamlar diyorlardı. Binaenaleyh, milletin başında kimse yoktu. Millet resmen tanınmış bir Hükümete malik değildi. Herkes bu işin ne olacağı hakkında kendi kendine düşünüyor, ağlıyor ve birbirleriyle dertleşiyorlardı. Kim gelip de bu milleti kurtaracak, diye herkes için için ağlıyordu. 23 Nisanda milletvekillerini gönderdi ve o vekiller burada toplanarak milletin hissiyatına, efkârına tercüman oldular. Binaenaleyh, yalnız Türklerin, yalnız Anadolu'nun değil, bütün islâm âleminin hayatını, istikbalini kurtaracak bir milletin temellerini 23 Nisanda attı." ifadelerini kullandı. 
 
 
İşte o tarihi kanun maddesi
 
Kısa süren tartışmalar ve sözlü sataşmaların ardından 2 maddelik bir kanunla, 23 Nisan resmen bayram olur.  Kanunun ilk maddesi ise tarihimize kazınacak şu cümleden ibarettir: "Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk yevmi küşadı olan 23 Nisan günü millî bayramdır"
 
Milli bayrama çocuklar nasıl dahil oldu?
 
1922 yılında gerçekleştirilen 23 Nisan kutlamalarında katılımı yoğun tutmak için okullar tatil edilir ve öğrenciler de törene dahil olur.  TBMM çatısı altında İstanbul'dan bağımsız yeni bir yapı, yeni bir devlet oluşturma çabalarının sosyal boyutunda yaşanan bir gelişme ise 23 Nisan Hakimiyet-i Milliye Bayramı'nın seyrini hepten değiştirir. 1917'de İstanbul'da kurulan Himaye-i Etfal Cemiyeti, milletvekillerinin girişimiyle, Kurtuluş Savaşı sırasında anne ve babalarını kaybeden çocukların korunmaları adına yeniden canlandırılır. Cemiyete, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilgisi de bir hayli yoğun olur. Öyle ki 1923 yılındaki 23 Nisan törenlerindeki protokole, soyadı Atatürk tarafından verilmiş olan Himaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı Dr. Fuat Umay da dahil edilir. 1924 yılının 23 Nisan'ındaysa törenlerde Fuat Umay'ın yanı sıra Atatürk'ün eşi Latife Hanım da cemiyeti temsil edecek ve Dr. Umay, cemiyete verdiği desteklerden dolayı Atatürk'e teşekkür edecektir. Bu teşekkürle birlikte 1925 yılında 23 Nisan günü birbirinden bağımsız olarak Hakimiyet-i Milliye Bayramı ve Himaye-i Etfal Cemiyeti Günü olarak kutlanırken, vatandaşlardan da cemiyete yardım ederek kimsesiz çocuklara sahip çıkılması istenir. Falih Rıfkı da bir gazete yazısında, “23 Nisan, çocuklarımız için Himaye-i Etfal günüdür. Himaye-i Etfal Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük davasıyla uğraşan yegâne müessesedir. Bu müessese muhterem, mübarek ve mukaddestir." ifadelerini kullanır.
 
 
1926'da dönüşüm başlar
 
23 Nisan'ın ayrı ayrı 2 bayram gibi gözükmesi, kendini gazete sayfalarında birleşmiş olarak bulur. Dönemin gazeteleri Hakimiyet-i Milliye ve Çocuk Bayramı gibi ifadeler kullanmaya başladı. Zira o yıl Himaye-i Etfal Cemiyeti de bu günü kendi günü olarak resmen kutlama kararı almıştır. Takip eden birkaç yıl boyunca 23 Nisan günü, bu cemiyete yardım yapılan gün haline döndükten sonra 1929'da da Çocuk Haftası halini alır. Yıllar yılı süren bu birlikte kutlamanın nihayete erdiği nokta ise 1981 yılı olacaktır. Milli Güvenlik Konseyi'nin “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır”şeklindeki kararı, adı konmamış birlikteliği resmiyete taşıyacaktır. Yarınlarımıza milli egemenliğimizden taviz vermeyen çocuklar yetişmesi dileğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
 
 

Yayın Tarihi : 23.04.2016 : 09:50

Etiketler : haber    haberler    gündem    23 nisan    ulusal egemenlik ve çocuk bayramı    tbmm    meclis    atatürk    ilk milli bayramımız    burak cilasun    ben tv    ben haber    kanalben       


Yorumlar

4371
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN