Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Minik Mucitler Fuar İzmir'de Buluştu

Minik Mucitler Fuar İzmir'de Buluştu
“Minik Bilim Kahramanları”nın buluştuğu fuarda yaratıcı fikirler yarıştı, atık çöpler değerlendirildi, çocuklar unutamayacakları bir gün yaşadı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’ın destekleriyle Bilim Kahramanları Derneği tarafından organize edilen fuarda, çocuklar hem eğlendi hem üretti.
 
İzmir, Aydın, Balıkesir, Denizli, Muğla olmak üzere 5 ilden, 18 takımın katılımıyla gerçekleşen Türkiye’de “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” “First Lego League Junior (FLL Jr.) Fuarı”nda; minik bilim kahramanları, ürettikleri dev projelerle büyük beğeni topladı.
Takım koçu rehberliğinde 4-8 hafta boyunca çalışan çocuklar, motorlu hareket eden bir Lego modeli inşa edip programladı. Minik bilim kahramanları, Fuar İzmir’in D holünde düzenlenen etkinlikte “çöp” ile ilgili hazırladıkları projelerini ve pankartlarını gözlemcilere sundu. 18 dalda yapılan değerlendirmeyle tüm takımlara kupa verildi.
 
6-9 yaş arası çocuklardan oluşan, 3-6 kişilik gruplar, atık çöplerden elde ettikleri birbirinden ilginç tasarımlarıyla gözlemcileri şaşırttı. Bilgisayar disketinden not kağıtlığı, bilgisayar klavyesinden defter, cd ve klavye tuşlarından saat, kartondan kuş yuvası, atık süt kutularından kedi barınağı ile pet şişeden roket gibi yaratıcı fikirlerin ürüne dönüştüğü fuarda yapay zekaya sahip robot dikkat çekti. “Yaratıcı geri dönüşüm” ana düşüncesiyle geliştirdikleri “Robodrum”un, içindeki bilgisayar yardımıyla sorulan sorulara cevap verirken; ses ve komuta tepki veren köpek de ziyaretçilerden tam not aldı.
 
Çocuklara bilimi sevdirmenin yanı sıra sanat, teknoloji gibi konularda kendini ifade etme, dinleme, sunum, paylaşım ve takım çalışmasını aşılamayı amaçlayan etkinlikte, minikler çeşitli oyunlarla da doyasıya eğlendi. Minik bilim kahramanları, pirinç, mercimek gibi bakliyatlarla marakas, nohut ve kürdanlarla kuleler yaptı. Düzenlenen “en hızlı atık toplama yarışması”nda yarışan takımlara madalya verildi.
First  Vakfı ve Lego firmasının ortak çalışmasından doğmuş, uluslararası kar amacı gütmeyen bir program olan FLL Jr., çocukların doğasında var olan merakı ve içlerinde bulundukları dünyayı geliştirmelerini destekliyor.
 

Yayın Tarihi : 21.04.2016 : 11:37

Etiketler : İzmir Büyükşehir Belediyesi    İZFAŞ       


Yorumlar

5916
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN