Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kredi Borçluları İçin Kanun Teklifi

Kredi Borçluları İçin Kanun Teklifi
CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, geri ödenemediği için takibe düşen batık kredi tutarının 50 milyar 482 milyon liraya yükselmesi üzerine kredi borçlanmalarında kısmen ödenen paraların öncelikle ana borçtan düşmesi için kanun teklifi verdi.

 

 
CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, ülkemizde her yıl katlanarak artan kredi borçlanmaları ve bu borçların geri ödemeleri arasında yaşanan çarpık gelişmenin yarattığı mağduriyetin önüne geçilmesi için kanun teklifi hazırladı. Teklifle, kredi ve kredi kartı borcu için yapılan kısmi ödemelerin öncelikli olarak anaparadan düşmesi ve bu bağlamda takibe düşen kredilerin azaltılması ile borcunu ödeyemediği için hapis cezasına çarptırılan ve icra takibine uğrayan vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilmesi hedeflendi. Kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na ileten Milletvekili Ali Yiğit, şu bilgilerini verdi,
 
“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, yılın başından bu yana vatandaşın bankalardan kullandığı toplam krediler sadece yüzde 1.1 artarken, batık kredilerdeki artış yüzde 6.2’ye fırlamıştır. Bu doğrultuda geri ödenemediği için takibe düşen batık kredi tutarı 47 milyar 496 milyon liradan 50 milyar 482 milyon liraya yükselmiştir. Ülkemizde halen bankaya borcu olan vatandaş sayısı 25 milyona çıkmıştır. Bu kişilerin 2 milyon 670 bini hakkında icra takibi söz konusudur. Son 16 yılda 110.371 kişi ’taahhüdü ihlal’ suçundan hapse girmiştir. Bu suçun cezası 3 aya kadar hapistir. 2010-2014 yılları arasında ’ödeme şartını ihlal’ gerekçesiyle 1 milyon 179 bin dava açılmış, bunun 725 bini mahkûmiyetle sonuçlanmıştır. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Bu sonucun ortaya çıkmasında tüketiciler kadar bankaların da sorumluluğunun olduğu açıktır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise, kredi borçları ya da kart borçlarında yatırılan miktarın öncelikli olarak faiz ve gecikme bedelinden düşmesidir. Dolayısıyla anapara olduğu gibi kalmakta, borçta azalma olmamakta ve asgari tutarda ödeme yapıldığı süreç boyunca artmaya devam etmektedir. Yapılan ödemenin öncelikli olarak anaparadan düşmesi ise borcun ödenmesi konusunda tüketici açısından bir kolaylık getirecek, kredilerin ödenme oranını arttıracak, takibe düşen kart borcunu azaltma yönünde olumlu bir etki sağlayacaktır."
 
 

Yayın Tarihi : 18.04.2016 : 12:58

Etiketler : Kredi    Borçluları    İçin    Kanun    Teklifi    Bölge   


Yorumlar

6323
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN