Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şifa Kaynağı Zerdeçal

Şifa Kaynağı Zerdeçal
Zencefilgillerin bir alt grubuna dahil olan kurkumagillerin takriben 40 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri Hint zerdeçalı, Curcuma Domerstica, Java Zerdeçalı, C. Xanthorrhiza, Malezya Zerdeçalı, C. Zedoaria ve Bengaldeş Zerdeçalı, C. Aromatica bu dört türü çay, tentür ve natil ilacı yapılır.

 

Ayrıca süs bitkisi olarak yetiştirilen pembe zerdeçal, C. Rosea(C. Roseaana) gibi türlerde vardır.
 
 
Zerdeçal binlerce yıldır Hindistan, Endonezya, Malezya, Bangladeş gibi ülkelerde bilinmekte ve kullanılmaktadır. Önce Arap ülkelerine sonra Türklere gelen bitki buradan 1500’lü yıllarda Avrupa’ya baharat olarak satılmaya başlanmıştır. Tarihte hekimler tarafından özellikle tropik ülkelerde görülen karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır. Günümüzde yapılan modern araştırmalarda bitkinin gerçekten etkili olduğu anlaşılmış ve çeşitli bitkisel ilaçlar yapılmıştır.
 
 
Tesir şekli: Safra arttırıcı, safra yollarını açıcı ve hareketlendirici, kandaki kolesterol ve lipidi düşürücü, iltihapları önleyici, serbest radikalleri yok edici, prostoglandin üretimini frenleyici ve mikropları yok edici özellikler sahiptir.
 

Yayın Tarihi : 14.04.2016 : 10:41

Etiketler : zerdeçal    bitki    besin    sağlık    safra arttırıcı    Hindistan    Endonezya    Malezya    Bangladeş    pembe zerdeçal    süs bitkisi    ilaç   


Yorumlar

7744
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN