Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bu da Sağlık Terörü

Bu da Sağlık Terörü
Dünya tarihinin başından itibaren insanlar sağlık sorunlarını bitkilerle çözmeye çalıştı. Günümüzde 'Alternatif Tıp' olarak adlandırılan bitkilerle şifa bulma; bazı kötüye kullanım, abartılı sunum ve denetimsizlikle birlikte sahtecilik sorunlarını da beraberinde getirdi.

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Son zamanlara sık sık; revaçta olan bitki çaylarının sahtelerini üretip satarak insan sağlığıyla oynandığına dair haberler duyduk. Bu durum herkesi korkuttu. Biz de bu sorununun nasıl ortaya çıktığını ve sahte bitkileri nasıl gerçeğinden ayırabileceğimizi Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) İzmir Temsilcisi Hacer Tuğcu Dilmaç'a sorduk. Dilmaç, sahteciliğin artmasını bilinçsiz tüketim ve kişilerin de ucuz olduğu için merdiven altı üretime yönelmesinin sebep olduğunu belirtti. 

12 senedir aktarcılık yapan Dilmaç bu işe ilk önce ticaret amacıyla başladığını ancak daha sonra aktarcılığın tamamen sağlıkla alakalı olduğunu ve para kazanmak isterse işin içine sahteciliğin gireceğini söyledi. Baharatta nasıl sahtecilik yapıldığına ilişkin olarak Dilmaç: “Karabiber eskiden doğudan kaçak yollarla da ülkemize giriyordu. Ancak terör olaylarından dolayı artık giremiyor. Bu yüzden karabiberin fiyatı arttı. Karabiber pahalılaşınca değirmenler ortadan kalktı. Herkes toz karabiber satıyor. Ben 12 yıldır karabiberi tane olarak alıp ayıklayıp müşterimin gözünün önünde değirmende çekerim. Ancak benim ayıklayıp attığım kısmı ve çörek otunu karıştırarak değirmende çekip insanlara karabiber diye satanlar var. Bir başka sahtecilik örneği ise zencefilde yapılıyor. Az miktarda zencefilin içine çokça mısır unu karıştırıp zencefil diye halka satıyorlar” dedi.  
 
 
“GOJİ BERRYNİN FAYDASINI GÖREN OLMADI”
 
Televizyonda ve internette bazı ürünler hakkında yapılan abartılı sunumlarının da halkı yanılttığına değinen Dilmaç şöyle konuştu: “Televizyonda yapılan bitki haberlerinde daha bunu anlatan doktor eve gitmeden müşteriler elinde yarım yamalak yazdığı bilgiyle bizde soluğu alıyor. Örneğin goji berry, ilk 4-5 sene önce çıkmıştı. Toptancım getirdi ve 'zayıflamak için muhteşem bir bitki yakın zamanda bunu soracaklar reklamları çıkacak' dedi. Önce malı getiriyorlar sonra reklamlar çıkıyor. Ben de alıp sattım. Ancak faydasını gören bir kişiye bile rastlamadım. Tabii ki sınırında kullanıldığında zehirleme falan yapmıyor. Muhakkak ki faydası var. Ancak reklamlarda yansıtıldığı kadar değil. Bu sene tekrar patladı goji berry. Ama 5 sene önce bunun faydasını gören olmadığını tecrübe ettim. Sadece televizyonlarda patlayacak diye alıp onu tekrar satamam ki. İnsanlar bazen araştırmıyorlar mı? Ya da bilgi süzgecinden geçiremiyorlar mı bilemiyorum. Kişi 'Ebru Şallı da bunu kullanıyormuş' diye geliyor. İyi de ben onu hiç kilolu görmedim ki sen bunu goji berrye nasıl bağlarsın.”
 
“BAHARAT STOKLANMAMALI”
 
Baharatın alınması kadar korunmasının da çok önemli olduğunu belirten Dilmaç aktarların baharatı taze taze alıp satması gerektiğinin altını çizdi. Dilmaç “Bu alanda ürünü ucuz bulunca alıp stoklayamazsınız. Başka bir şey olsa stoklayıp fiyatı artınca satarsın. Ancak baharat öyle bir şey değil. Bozulur. Firesi çoktur. Taze taze alınıp satılmalı. Son kullanma tarihine çok dikkat edilmesi gerekir. Açıkta satılan bitkiler havayla temas etmemeli. Hemen poşetlenmeli. Güneşle asla teması olmamalı. Bunlara ilk başta satıcının dikkat etmesi gerekir. Ancak tüketici ürünü aldıktan sonra da dikkat etmeli. Tüketici alıp atıyor çekmeceye, bir sene sonra aklına gelince kullanmaya çalışıyor. Ancak böyle faydasından çok zararını görür.” dedi.  
 
Bitkilerin kullanım şekillerinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Dilmaç sözlerine şöyle devam etti: “Kişilerin bitkilerin nasıl kullanılması gerektiğini bilmesi gerekir. Tüketiciler televizyonda duyduğu bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini duyuyor. İsmini öğreniyor başka bilgisi olmadan aktara geliyor. Ancak günde ne kadar tüketeceğini, nasıl kullanacağını dinlemiyor. Bitkiler çok masum şeyler değillerdir. Kullanım dozları, demleme şekilleri çok önemli. Örneğin kök bitkiler kaynatılmalı. Ihlamur ve ada çayı karıştırılmamalı. İnternette bitkilerin faydaları konusunda çok fazla bilgi kirliliği var. Aynı bitki farkı kişilerde farklı etkiler yapar. Örneğin içerisinde biberiye ve kekik olan çayları tansiyon hastalarının kullanması çok sakıncalı. Zayıflamak isterken tansiyonuyla oynar. Bu çayı her alana tansiyonu var mı diye sorulmuyor. Ben genelde bilgi veriyorum bu konuda. Ancak her aktarda bilgi vermeyebilir.”
 
Dilmaç bitkilerin sadece sağlık konusunda destekleyici nitelikte olduğunu, ciddi rahatsızlıklarda kesinlikle tıbbı müdahaleye başvurulması gerektiğini ise şu sözlerle vurguladı: “Bazı konularda insanlar çok bilinçsiz. Geçenlerde ter içinde bir amca geldi ve kalbinin ağrıdığını ona iyi gelecek bir bitki vermemi istedi. Hemen hastaneye yönlendirdim. Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz dedim. Böyle durumda ticari kaygı gözeten birisi faydalanmaya çalışabilir. Bu da felaketlere yol açabilir. Basit şeylerde aktara gelinebilir tabi. Örneğin grip olacağınızı hissettiniz. Daha olayın başında ya da bağışıklık sistemini korumak amacıyla bazı bitkiler kullanılabilir. Tabii bu bitkiler de bir yere kadar. Bunun adı alternatif tıp. Doktorları kızdırmanın anlamı yok. Hibisküs şekeri düşürür. Ancak hibisküsü alıp ilacı bırakmak doğru değil. Destekleyici olarak kullanılmalı. Alternatif adı üzerinde.” 
 
 
“KURUYEMİŞÇİLER BAHARAT SATMAMALI”
 
Tüketicilerin düşük ücretli olduğu için sahte bitkilere yöneldiğini belirten Dilmaç ayrıca kuruyemişçilerin de baharat sattığını ve bu durumun hem piyasada haksız rekabete yol açtığını hem de sağlık açısından doğru olmadığını şu sözlerle belirtti: “ Tüketiciler sahte olan bitkilere ucuz olduğu için yönleniyor. Alırken neyin baharatını satıyorsunuz? Bunun son kullanma tarihi ne? Bu sorular sorulmalı. Bunlar çok doğal sorular. Ancak tüketiciler bu soruları soracağına sadece fiyatını soruyorlar. Başka yerde gördükleri fiyatlarla kıyaslıyorlar. Çoğu satıcı son kullanma tarihi dolan ürünleri atmayıp satmaya devam edebiliyor. Bu da sağlığı kötü etkileyecek faktörlerden. Ayrıca sektörün en önemli sorunlarından biri de kuruyemişçilerin baharat satması. Kuruyemişçi kârını zaten kuruyemişten yapıyor. Baharatı ekstra olarak satıyor. Kaliteli olup olmadığına dikkat etmiyorlar. Bu da piyasada haksız rekabete yol açıyor. En önemlisi ise baharat ve kuruyemiş bir arada satılamaz. Kuruyemişler baharatın kokularını çeker ve sağlıklı olmaktan çıkarlar. Örneğin ceviz bütün baharat kokularını çeker. Böyle bir cevizin sağlığa faydasından çok zararı olur.”
 
Dilmaç poşet çay tüketmektense bitkilerin kendisini alıp demlemenin daha sağlıklı olduğunu şu sözlerle belirtti: “Bilinen bazı markalar dışında sallama poşet çaylarının tüketilmesini pek önermiyorum. Tüketiciler poşet çayı içebildiğini fakat gerçek bitkiyi içemediğini söylüyor. Çünkü gerçek bitki çok daha etkili. Poşet çayın ne zaman paketlendiğini, içinde ne olduğunu bilmek çok mümkün değil. Uzun süre saklanabilen bu çaylarda koruyucu madde bulunuyor. Ayrıca üzerinde kullanılan poşetin kalitesi de önemli 2-3 TL'ye çaylar satılıyor. Onların sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Maliyeti o kadar etmez. Kolaya kaçmamalıyız. Çok zor değil bitkinin kendisini alıp demlemek. 5 dakikanızı alır. Sadece bir süzgeç almanız yeterli oluyor. En azından içinde ne olduğunu bilir ve güvenle tüketebilirsiniz.”
 
 
BİTKİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
 
Etkili denetimler, sorumlu satıcılar ve bilinçli tüketicilerle bu sorunu alt edebileceğimizi söyleyen Dilmaç bitki alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini şu maddelerle sıraladı:
 
-Bitkileri güvenilir yerlerden alın. 
-Son kullanma tarihlerine muhakkak bakın. 
-Televizyonlarda çıkan herkese inanmayın. Bitkileri biraz araştırın. İnternette en azından bir kaç siteye birden bakıp karşılaştırma yapın. 
-Sorgulayıcı olun. Bir baharatı asla sadece fiyatıyla değerlendirmeyin. 
-Aktarınıza aldığınız bitkiyi nasıl ve hangi dozda kullanmanız gerektiğini mutlaka sorun. 
 

Yayın Tarihi : 14.04.2016 : 10:39


Yorumlar

1727
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN