Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Göz Sağlığına Faydalı Besinler

Göz Sağlığına Faydalı Besinler
Yaşımız ilerledikçe birçok organ işlevini kaybetmeye başlar. Bu organların başında ise göz gelir.

 

A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi göz sağlığını korur. Balık yağı, karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, fıstık, ceviz ve domates gibi besinler, A vitaminini deposu besinlerin başında gelir. İşte göz sağlığına faydalı besinler:
 
Havuç: İçindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. Havuç, A vitamini sayesinde görme kaybını yüzde 50 oranında azaltır.
 
Portakal: C vitamini deposu portakal, göz kuruluğunu önler.
 
Patates: A vitamini açısından zengin bir besin olan patates, katarakt riskini azaltır. Görme kaybını önemli oranda önler.
 
 
Somon: Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korur. Bu asit, daha çok somon, uskumru, sardalye gibi balıklarda bulunur.
 
Biber: C vitamini açısından zengindir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekir.
 
Ispanak: İçerdiği doğal antibiyotikler ile görme bozukluklarına karşı etkilidir. Aynı zamanda yaşla birlikte ortaya çıkan katarakta karşı korurken, doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen zararlı mavi dalgaları da filtreler.

Brokoli: Görmemizi iyileştiren lutein ve betakaroten bakımından çok yararlıdır.
 
Yumurta: E vitamini ve Omega-3 kaynağı olan yumurta gözler için çok önemli olan lutein bakımından zengindir.

Yayın Tarihi : 13.04.2016 : 09:56

Etiketler : göz    sağlık    besin    biber    Balık yağı    karaciğer    böbrek    süt    yumurta sarısı    buğday    havuç    mantar    fıstık    ceviz    domates    ıspanak    brokoli    görme sağlık    somon göz sağlığına faydalı besinler   


Yorumlar

8927
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN