Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Parkinson Yaşlılık Hastalığı Değil'

'Parkinson Yaşlılık Hastalığı Değil'
Türkiye Parkinson Derneği Ankara Şubesi 2. Başkanı ve Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Elibol, "Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Parkinson 20’li ve 30’lu yaşlarda da görülebiliyor. Parkinson hastalarının yüzde 5-10’u genç olgulardır" dedi.

 

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği, bu yıl 11 Nisan Dünya Parkinson Günü farkındalık kampanyasını 9-11 Nisan tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Düzce’de belediyeler, üniversite hastaneleri, hasta derneklerinin paydaşlığında gerçekleştirecek. Ankara’da Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği, Türk Nöroloji Derneği ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen etkinlik, Gazi Üniversitesi 75. Yıl Toplantı Salonu’nda yarın saat 10.00-13:00 arasında gerçekleştirilecek. Etkinlikte hekimler, fizyoterapi uzmanları, Parkinson hastaları ve hasta yakınları biraraya gelecek.
 
TÜRKİYE’DE HER YIL 10 BİN KİŞİYE PARKİNSON TEŞHİSİ
Türkiye Parkinson Derneği önderliğinde ’Hasta ve Hekimler El Ele- El Birliği İle Dünya Parkinson Günü’ne dikkat çekmeyi amaçlıyor.
 
Parkinson hastalığıyla mücadele eden insan sayısının dünyada 10 milyon olarak tahmin edildiği belirtildi. Türkiye’de ise bu rakamın 100-130 bin arasında olduğu kaydedildi. Her yıl 10 bin kişiye Parkinson teşhisi konulan Türkiye’de, 2030 yılında hasta sayısının iki katına çıkmasının beklendiği belirtildi. Bu hızlı artışa karşın, hastaların sadece yaklaşık yarısının tedavi gördüğü, bunun en önemli nedeninin ise hastalığın bazı hastalarda geç tanınması yanında bazen de açığa çıkmasının istenmemesi nedeniyle hekime başvurunun azlığına dikkat çekildi.
 
SADECE YAŞLILIK HASTALIĞI DEĞİL
Dernek Başkanı Prof. Dr. Bülent Elibol yaptığı açıklamada, "Parkinson hastalığı 65 yaş üstü bireylerde görülme sıklığı yüzde 1 iken, 80 yaş üzerinde yüzde 5’e çıkıyor. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Parkinson 20’li ve 30’lu yaşlarda da görülebiliyor. ’Parkinson hastalarının yüzde 5-10 u genç olgulardır. Bu genç vakalar genellikle kalıtsal Parkinson hastalarıdır. Bu nedenle, 11 Nisan’ın Dünya Parkinson gününün toplumda farkındalığı artırmak açısından oldukça önemli bir yeri var" dedi.
 
Bu yıl da önceki yıllar gibi ülkemizde çeşitli merkezlerde değişik etkinliklerle gerçekleştirilecek olan Dünya Parkinson Günü’nün Ankara’daki etkinlik Gazi Üniversitesi’nde düzenlenecek. İlk olarak hasta ve hasta yakınlarına hastalıkla ilgili bilgiler verilecek; hastalara ilaç kullanımından, evlerini nasıl düzenleyeceklerine kadar birçok konuda doktorlar tarafından bilgi aktarımı ve soru cevap kısmının ardından, fizyoterapistlerce egzersiz örnekleri gösterilecek. Ardından hasta ve hekimlerin el ele, el birliği ile Parkinson farkındalığı için çalıştıklarının bir simgesi olarak el baskısı etkinliği düzenlenecek.

Yayın Tarihi : 10.04.2016 : 12:54

Etiketler : Prof    Dr    Elibol    Parkinson    Sadece    Yaşlılık    Hastalığı    Değil    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1179
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN