Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


TAKEV'de Söyleşi Zamanı

TAKEV'de Söyleşi Zamanı
TAKEV Okulları , velilerini eğitim bilimci ve Türkiye’nin en çok okunan köşe yazarlarından Özgür Bolat ile biraraya getirdi. Bolat’ın Narlıdere AKM’de gerçekleşen söyleşisine büyük ilgi gösteren TAKEVli ebeveynler sunumun ardından Bolat’ı soru yağmuruna tuttu.

 

“Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl yetiştirilir?” konulu iki saatlik söyleşide çocuk yetiştirirken ebeveyn olarak geliştirdiğimiz yanlış tutumlara dikkat çeken Bolat,”Türkiye’de eğitim sistemi değişmek zorunda! Bize başarı değil beceri odaklı bir eğitim sistemi gerek” dedi. 
 
Anne-babaları ödül ve övgüye bağımlı çocuklar yetiştirdikleri yolunda uyaran Bolat, “ödül ve övgü ile çocuklar  övgü bağımlısı,sorumluluk almaktan uzak, yetersizlik duygusu içinde boğulan bireylere dönüşüyor. Önemli olan bireyin içsel gelişimidir. Övgü ve ödül eğitim sistemini eğitim sistemimiz ve toplumsal gelişim için büyük tehlike olarak görüyorum. Okullarda not sistemi de yanlış. Not vermek öğrenmeye sekte vuran bir sistem. Öğrenme ve gelişim, beceri geri bildirim vererek gerçekleşir. Eğitim sistemindeki bu temel yanlışları okul ve aile işbirliğiyle yıkabilirsiniz. Türk eğitim sistemi bu değişimi ve devrimi gerçekleştirmek zorunda” diye konuştu. 
 
Asla “Aferin!” demeyin!Geri Bildirim Verin!
 
Anne –babalara ,”çocuğunuza asla Aferin! Demeyin, her yaptığının ardından geri bildirim verin uyarısı yapan Bolat,” yaptığı bir resmi anne ya da babasına gösteren bir çocuğun duymaya ihtiyacı olan kelime “Aferin, Çok güzel olmuş” değildir. Duyması gereken “ renkleri yerinde kulanmışsın, kağıdın tamamını doldurmuşsun” cümlesidir. Övgü ve ödev sistemi ile çocuklarımıza koşullu sevgi veriyor değersizlilik duygusu edinmiş, başarısızlık kaygısı içinde mutsuz bireylere dönüştürüyoruz ”dedi. Değersizlik duygusu edinmiş çocukların bu boşluğu doldurmak için bağımlılık edindiğine de dikkat çeken Bolat, anlattıklarıyla kendisini dinleyen çok sayıda veli üzerinde soğuk duş etkisi yarattı. Bolat, “ çocuklar değersizlik duygusunu yenmek için bilgisayar bağımlısı oluyor. Eğer çocuğunuz bilgisayar bağımlısı ise evde mutlaka değersizlik ve sevgi sorunu vardır!” diyerek dinleyenleri çocuklarına karşı tutum, söylem ve en önemlisi düşünme biçimlerinde değişiklik yapmaları yolunda uyardı.
 
Salonu dolduran yüzlerce ebeveyni özeleştiri yapmaya yönelten, zaman zaman eleştiren zaman zamansa şaşırtan Bolat’ın konuşması sık sık dinleyiciler tarafından alkışlarla kesildi. Sunumun ardından veliler Bolat’ı soru yağmuruna tutarak karşılaştıkları durumlarla ilgili öneri istedi. Bolat’a değerli önerileri için teşekkür ederek  plaket veren TAKEV Okulları Genel Müdürü Gönül Ketenci de ,sağlıklı ve mutlu bir toplum için bu radikal değişimi eğitim sistemimizde gerçekleştirmek zorunda olduğumuzu, bunun için okul-aile işbirliği içinde çaba göstermemiz gerektiğine bir kez daha dikkat çekti.

Yayın Tarihi : 06.04.2016 : 10:59


Yorumlar

4453
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN