Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Ölüm Yelekleri’ Vitrine Çıktı

İzmir’in Basmane semtinde polis, mültecilerin kaçak geçişlerde kullandığı sahte ve standart dışı can yeleği satışlarının yeniden başlaması üzerine operasyon yaptı. Polis sahte, standarda uygun olmayan can yeleklerini topladı. Bu arada AB ile yapılan iade anlaşmasının ardından Basmane’de kaçak geçiş için bekleyen mülteci sayısının azaldığı dikkat çekti.

 

İzmir’in Basmane semti, Yunan adalarına yasadışı geçmeye çalışan Suriyeli mültecilerin bekleme istasyonu oldu. Son dört yılda İstanbul ve Doğu illerinden getirilen mülteciler Basmane’de birkaç gün bekledikten sonra, insan tacirleriyle bağlantı kurup, şişme botlarla Yunan adalarına geçti. Geçen yaz onbinlerce mültecinin Basmane’nin viran evlerini, sokaklarını, caddelerini, cami avlularını doldurmasıyla ticaretin şekli de değişti. Farklı alanlarda faliyet gösteren birçok esnaf, mültecilerin kaçışta kullandığı botlar, can yelekleri satmaya başladı. Bu can yeleklerinin içinin, karton, su emen fiber malzeme, hatta süngerle doldurulması nedeniyle birçok mültecinin, kurtarmak bir yana hayatına maloldu. İzmir polisi geçtiğimiz aylarda, sahte, standart dışı can yeleği üreten merdivenaltı atölyeleri basıp yasal işlem yaptı. AB ve Türkiye arasında geri gönderim anlaşmasının imzalanması kaçak geçişleri azaltırken Basmane semtinde bekleyen mültecilerin sayısını da düşürdü. Dün 202 mültecinin Dikili’den iadesinin ardından Basmane semtinde İzmir polisi can yeleği denetimi yaptı.
 
Havaların ısınmasıyla kaçak geçişlerin yeniden başlayacağını düşünen Basmane esnafından bazıları merdivenaltı üretimi can yeleklerini yine kaldırımlara, dükkan önlerine çıkardı. Bu gelişme üzerine Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, can yeleği satışlarını engellemek için yeniden denetime başladı. Ekipler can yeleklerinin satışının yapıldığı caddeler üzerindeki esnafı denetledi. ’Ölüm yeleği’ olarak da adlandırılan can yeleklerinin sahte olup olmadıkları, orijinal olanların da faturalarının bulunup bulunmadığı denetlendi. Bu denetimlerde sahte ve faturasız olan onlarca can yeleğine el konuldu. Satışın yapıldığı işyerleri hakkında da, yasal süreç başlatıldı.

Yayın Tarihi : 05.04.2016 : 13:12

Etiketler : Havalar    Isındı    ölüm    Yelekleri    Vitrine    Çıktı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9303
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN