Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Büyükşehir’in Önünde Yemek Çadırı

Büyükşehir’in Önünde Yemek Çadırı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 6 bin memuru kapsayan toplu sözleşmede yer alan yemek yardımı gerçekleşmediği gerekçesiyle belediyede örgütlü Tüm Yerel Sen Sendikası belediye önünde yemek çadırı kurdu. Yönetimi protesto için kurulan çadırdan memura öğle yemeğinde mercimek çorbası dağıtıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU’da çalışan yaklaşık 6 bin memuru kapsayan ve yetkili sendika Yerel-Sen 1 No’lu Şube ile imzalanan toplu sözleşmeyle memurlara aylık 878 TL sosyal denge tazminatı ödenmeye başlandı. Sözleşmede ayrıca yemek yardımı maddesinin yeraldığını ancak hayata geçmediğini belirten Tüm Yerel-Sen 1 No’lu Şube üç aydır bu konuda yemek fişi ihalesi konusunda herhangi bir adım atılmadığı için tepki olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önünde yemek çadırı kurdu.Toplu sözleşme gereği kendilerine yemek yardımı yapılması gerekirken yapılmadığını belirten sendika yönetcileri ve memurlar kurulan yemek çadırında dağıtılan mercimek çorbası ile karınlarını doyurdu. Yemek çadırı 10 gün boyunca belediye önünde kalacak.
 
Tüm Yerel-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hakan Kıran, 6 bin çalışanı ilgilendiren yemek yardımı konusunda belediye yetkililerine çağrıda bulunan Hakan Kıran, imzalarının arkasında durmalarını istedi. Kıran; “Zaten AKP iktidarının iş güvencemizi ortadan kaldırmaya çalıştığı, adaletsiz, emek karşıtı politikaları ve yandaş sendikaları aracığıyla sefalete sürüklediği memurlara, hem yasal anlamda hakkı olan, hem de anlaşarak imzalanan sözleşmeye konulan yemek yardımını başlatmamak sosyal demokrat anlayışa sahip bir belediyeye yakışmaz. Biz sizden yat mı istedik, kat mı istedik? Soframıza bir lokma ekmek istedik" dedi.
 
Rakip Sendika TümBel-Sen’i de eleştiren Kıran daha önce toplu sözleme yapma yetkisini elinde bulunduranların bir adım ileriye gidemedikleri gibi, var olan haklarında kaybedilmesine neden olduklarını söyledi. Yemek yardımını da 5 yıl aradan sonra sözleşmeye eklettirdiklerini belirten Kıran "Ancak bugün uygulanmadığı için buradayız. Bu ayıp ne sizin ne de sendikamızın ayıbıdır. Bu ayıp imzasının arkasında durmayanların ayıbıdır" dedi.

Yayın Tarihi : 04.04.2016 : 14:39

Etiketler : Büyükşehirin    Önünde    Yemek    Çadırı    Bölge   


Yorumlar

5489
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN