Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ünlü Modernist Mimar Yaşamını Yitirdi

Ünlü Modernist Mimar Yaşamını Yitirdi
Dünyaca ünlü Irak kökenli İngiliz mimar Zaha Hadid yaşamını yitirdi. Ünlü mimarın eserleri arasında Londra Olimpiyatları’nda yüzme yarışlarının düzenlendiği Aquatic Centre de bulunuyor.

 

Modernist mimarlar dünyasında teorileri ile daha ilk eserini gerçekleştirmeden büyük üne kavuşan Zaha Hadid’in, Miami’de bronşit tedavisi gördüğü hastanede geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklandı.
 
Bağdat’ta 1950 yılında doğan İngiliz mimar Zaha Hadid 1980 yılında Londra’da mimarlık yaşamına adım atarak 1994 yılında tasarladığı Cardiff Opera Evi ile ününü arttırdı. Ünlü mimarın eserleri arasında Londra Olimpiyatları’nda yüzme yarışmalarının yapıldığı yüzme havuzu, Roma’daki MAXXI Sanat Galerisi, 2019 yılında yapımı tamamlanacak Tokyo Olimpiyat Stadyumu, Haydar Aliyev Merkezi de bulunuyor.
 
Bir çok uluslararası ödülün sahibi olan Zaha Hadid 2004 yılında Pritzker mimarlık ödülünün de sahibi olmuştu. Hadid 65 yaşındaydı.

Yayın Tarihi : 31.03.2016 : 21:14

Etiketler : Dünyaca    Ünlü    Modernist    Mimar    Zaha    Hadid    Yaşamını    Yitirdi    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3225
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN