Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ayto Başkanı Ülken’den Karatay’a ’incir’ Tepkisi

Ayto Başkanı Ülken’den Karatay’a ’incir’ Tepkisi
Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, incir hakkında yapılan olumsuz yorum ve açıklamaların Aydın’ın marka ürününe ve kente zarar verdiğini söyledi. En son Prof. Dr. Canan Karatay’ın Nazilli ilçesinde katıldığı bir konferansta "İncirin fazla tüketilmesi de ölüme neden olabilir" sözlerini eleştiren Hakan Ülken, “İncirden elinizi ve dilinizi çekin" dedi.

 

Aydın’da bir süre önce, jeotermal kuyularının incirin kalitesini düşürdüğü yolundaki açıklamaları eleştiren AYTO Başkanı Hakan Ülken, bu ürünün şov malzemesi haline getirildiğini söyledi. Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde konferansa katılan Prof. Dr. Canan Karatay’ın bu üründe yüksek miktarda fruktoz bulunduğunu belirterek, "İncirin fazla tüketilmesi de ölüme neden olabilir" sözlerine "Her gün iki kuru incir, her şeye iyi gelir" diyerek yanıt veren Ülken, bu tür açıklamaların Aydın’ın marka ürünü incire büyük zararlar verdiğini söyledi.
 
Ülken, "İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda ’incirin fazlası öldürebilir’ açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Son dönemlerde sırf jeotermal konusunu gündeme getirmek için yine incir gündem oluşturma ve şov malzemesi haline getirilmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen Aydın’ın sembolü ve Avrupa Birliği tescili Aydın Ticaret Odası’na ait olan kutsal meyvenin bu şekilde karalanmasına Aydın Ticaret Odası olarak yeter diyoruz" dedi.
 
’İNCİR ENERJİ KAYNAĞI’
 
İncirin enerji kaynağı olduğunu ve faydalarının saymakla bitmeyeceğini vurgulayan AYTO Başkanı Hakan Ülken, "Üreticisinden, müstahsiline, tüccarına ve ihracatçısına kadar Aydın ekonomisinin ana damarlarından biri olan Aydın incirinin bilimsel veriler ışığında hiçbir zararı olmadığı gibi, nezle ve bronşite faydalıdır. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek, hastalıklara karşı direnci arttırır. Düzenli incir tüketimi kolon ve çeşitli bağırsak hastalıklarına karşı koruyucudur, sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu sağlar. İncir Omega-3 ve Omega-6 esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle incir yemek, kalp hastalıkları engellemede çok büyük fayda sağlar. İncir kalbin normal işlemesine yardımcı olur. Düşük sodyum, son derece yüksek potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşürür. Taze incir yüzde 80 kadar su içerir, beyin için uyarıcı ve enerji kaynağıdır. İçerdiği güçlü antioksidan ve enzimler sayesinde cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Ayrıca çatlamış dudakları ve erken kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Düzenli İncir tüketimi hafif müshil etkisi, kabızlık ve hemoroit gibi bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir" diye konuştu.
 

Yayın Tarihi : 29.03.2016 : 20:32

Etiketler : Ayto    Başkanı    Ülkenden    Karataya    incir    Tepkisi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6721
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN