Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bakan'dan Flaş Açıklama

Bakan'dan Flaş Açıklama
Maliye Bakanı Ağbal, 720 bin asıl ve yardımcı taşeron işçiyi ilgilendiren ve kamuda istihdam edilmelerini sağlayacak tasarıya ilişkin, 'Bu kişiler özel sözleşmeli personel olacak. 3 yıl da bir sözleşme yenilecek' dedi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Ağbal, taşeron işçilerin yeni bir statü ile kadroya alınacaklarını söyledi ve bunun "özel sözleşmeli personel" statüsü olacağını belirtti.
 
NTV'de katıldığı programda konuşan Ağbal, “Bu kişiler özel sözleşmeli personel olacak. 3 yıl da bir sözleşme yenilecek. 3 yıllık arayla bu statüler yenilenecek. Kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, işçi statüsü var. Yani bu yeni bir statü. Bu kişileri memur kadrosundan almıyoruz. Bu kişileri özel sözleşmeli personel olarak kadroya alacağız. Ama kamuda çalışan, kamu bünyesinde çalışan, yeni statüde çalışacaklar” dedi.
 
Ağbal, belediye şirketlerinde çalışanların bu kapsama alınmadığını da belirtti.
 
Maliye Bakanı, yeni statü ile kadroya alınacak işçilerin, emekli olana kadar haklarından faydalanacaklarını söyledi.
 
Sınav konusuyla ilgili de değerlendirmelerde bulanan Ağbal, "Kurumlar kendi bünyelerinde yazılı veya sözlü sınav yapabilir veya ÖSYM'ye sınav yaptırabilirler. Her kurumun kendi özelliğine göre sınav sistemi getireceğiz" dedi.
 
Taşeron işçilerin müracatlarını kendi kurumlarına yapacaklarını söyleyen Ağbal, "Kurumlar yasa çerçevesinde müracatları değerlendirecek. Kurumlar keni ihtiyaçlarını belirleyerek Maliye Bakanlığı'na başvuracak." diye konuştu.
 
Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapantaşeron personel, kamuda "özel sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek. Konuya ilişkin tasarı, 1-2 hafta içinde Meclis'e gönderilecek.

Yayın Tarihi : 23.03.2016 : 15:12

Etiketler : haber    haberler    maliye bakanı    naci ağbal    taşeron işçi    kadro    açıklama    ben tv    kanalben       


Yorumlar

5522
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN