Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kül Kızı 25 Mart'ta İzmir'de

Kül Kızı 25 Mart'ta İzmir'de
Genel sanat yönetmenliğini ve oyunculuğunu Mutlu Polat'ın gerçekleştirdiği ve Alpago Polat'ın da doğaçlama müziği ile eşlik ettiği Kül Kızı adlı sinematik müzikal anlatım 25 Mart Cuma akşamı saat 20.30'da Fuar İzmir Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

 

Sanatçı Mutlu Polat’ın sinematik müzikal anlatımlarıyla süslü ‘Kül Kızı’ adlı performans gösterisi Güney Amerika, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen çekimlerin yanı sıra kullanılan animasyonlarla da görsel anlatımı zenginleştirilmiş. 
 
 
Kadının arkaik çağlardan beri süre gelen saklı doğası ve dili üzerine kurgulanan bir içe bakış, aydınlanma hikayesini anlatan Kül Kızı, izleyiciye içsel yolculuğunu anlatırken, yaşam karmaşasını gözler önüne seriyor ve tüm bunları, bir kadın meddahla dile getiriyor.  Kendisine Alpago Polat nefesli sazları ile (ney, saksafon, mızıka, kaval) doğaçlama müzik yaparak eşlik ediyor. 
 
Türk tiyatrosuna farklı bir tat katan bu performans sanat severlerle olan yolculuğuna 25 Mart Cuma akşamı Fuar İzmir Sanat Merkezi'nde devam ediyor. 
 
KÜL KIZI HAKKINDA
 
KÜL KIZI, sanatçı Mutlu Polat’ın televizyon-sinema-tiyatro ve müzik üzerine yapmış olduğu sanatsal yolculuklarının birikimi olarak ortaya çıkmış Bir Sinematik Müzikal Anlatımdır.
 
Roket Yapım’ın sahneleyerek Türk izleyicisine sunmuş olduğu bu eserde; sufizmin incelikli felsefesi, modern çağın karanlık yüzü, içsel yolculuklar, ustaca ifadelere müzikal  anlatım, sinematik görselliğin sürükleyiciliği, caz sanatçısı Alpago Polat’ın doğaçlama tınlamaları, taklitve güldürüye sığınmamış seyirlik bir öykü olarak karşımıza çıkmaktadır. İzleyicisinin ilk dakikadan itibaren gösterinin  gizine girip bitişinde kendisiyle derin bir bağ oluşturduğunu hissettiren Kül Kızı hayatın ta kendisinden izlekler sunarak bizleri kendi yaşamımıza sürükler… 
 
 
MUTLU POLAT KİMDİR?
 
Sanat yaşamı Vedat ÇORBACIOĞLU ndan aldığı klasik Piyano eğitimi ile başlayarak, 9 Eylül GSF Tiyatro Oyunculuk Bölümünü tamamlamıştır.
 
1991 de Universita di BOLOGNA da reji üstüne master yapmış ve büyük bir cesaretle İtalya da Dodele e Dodele adlı ilk tiyatro grubunu kurarak kendi oyunlarını sahneye koymuştur.
 
Uzun zamandan bu yana underground sanatlarla ilgilenen sanatçı, Türkiye'ye döndükten sonra televizyon, tiyatro ve sinema üzerine çalışmalarına devam etmiştir.
 
Son Osmanlı-Yandım Ali, Laleli de bir Azize, Kara Kentin Çocukları, Çalınan Ceset, 24 Saat gibi yapımların TV ve sinema filmlerinin müziklerini yaparak olgunluk dönemine ulaşmıştır.
 
2009 dan sonra kişisel çalışmalarına ağırlık vererek kendi içinde geliştirdiği Sinematik Müzikal Anlatım potasında Çoban YILDIZI VE Tünel Den sonra bizlere KÜL KIZI adlı eseriyle içsel yolculuklarındaki labirentleri farklı bir anlatımla ve çarpıcı bir şekilde ortaya koymaktadır.
 
 
ALPAGO POLAT KİMDİR?
 
Alto Saksafon ile caz çalarak lise dönemlerinde müzik yaşamına başlayıp, İzmir ve Turizm merkezlerinde Rock ve Caz çalıp adını duyurmuştur.
 
Sanatçımız 1990 da BİLKENT Üniversitesi nin açtığı Türkiye nin ilk Caz konservatuarı sınavlarında önemli bir burs kazanmıştır.
 
Bu dönemde Neyzen Ali BABAKBALAR dan ney üflemeyi öğrenerek üflemeli sazlar üzerine kendini geliştirdi.
Ankara, İstanbul ve bazı büyükşehirlerimizin seçkin kulüp ve barlarında trio ve quartetlerle Caz performansları sergiledi.
 
1994 de Polonya ya yerleşen sanatçımız 20 yıl boyunca Etno Caz guruplarında çalarak Polonya televizyonunun açtığı Nowa Tzadycja (yeni gelenek) yarışmasında Stilo Grubu ile birinciliği almış ve gelişimini daha da yukarıya taşımıştır.
 
Yurtdışında çeşitli festivallerde yer aldı ve son olarak Osmanlı Klasik eserlerinin seslendirildiği NANELİ LALE Projesini gerçekleştirmiştir.
 
Alpago Polat şimdilerde birikimlerini KÜL KIZI ile sizlerle paylaşmaktadır.
 

Yayın Tarihi : 23.03.2016 : 14:22

Etiketler : haber    haberler    kül kızı    mutlu polat    izmir    izmir sanat merkezi    kanalben    ben tv       


Yorumlar

8621
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN