Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hasat Kayıpları, Eğitimle Azaltılacak

Hasat Kayıpları, Eğitimle Azaltılacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne bağlı teknik ekipler tarafından yapılan hasat kontrollerinde pamuk alanlarında hasat kayıpları tespit edilmesi üzerine çözüm için harekete geçildi.

 

İl Müdürlüğüne bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi ve İlçe Müdürlüklerinin özellikle Kınık, Bergama ve Dikili ilçelerinde gerçekleşen makineli hasat kontrollerinde kayıpların olduğunu tespit etti. Hem çiftçi, hem de ülke ekonomisi için çok büyük öneme sahip olan bu kayıpların engellenmesi amacıyla öncelikle Kınık ve Bergama İlçelerinde üreticilere yönelik eğitimler düzenlendi.
 
Konu ile ilgili olarak, pamuk yetiştiriciliğinde bölgede söz sahibi olan Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi M. Koray Şimşek ve Ziraat Yüksek Mühendisi Halil Dündar’ın katılımıyla Kınık İlçe Merkezi ve Bergama’ya bağlı Yenikent mahallesinde 2 eğitim gerçekleştirildi.
 
Eğitimlere çırçır fabrikası sahipleri, pamuk hasat makinesi operatörleri ve çiftçiler katıldı.  Makineli hasada uygun yetiştiriciliğin nasıl yapılacağı, çeşit seçimindeki kriterler, makine ayarları ve toplama zamanı hakkında ayrıntılı bilgilerin verildiği toplantılarda hasada yardımcı olan Bitki Gelişim Düzenleyicilerinin kullanım şekli ve zamanı da anlatıldı.
 
Yapılan eğitimlerle bir sonraki hasatta kayıpların azalması hedefleniyor. Eğitimler bölgedeki çeşitli ilçe ve mahallelerde düzenlenmeye devam edecek.
 

Yayın Tarihi : 23.03.2016 : 11:03

Etiketler : haber    haberler    izmir    il    tarım    müdürlüğü    Hasat Kayıpları    Eğitimle Azaltılacak    kanalben    ben tv       


Yorumlar

6125
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN