Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz

Büyükşehir Belediyesi, İzmir Tarih Projesi’nde 3. adımı da attı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksında “tarihi mirası korurken, alandaki ekonomik ve sosyal yaşamı da canlandırmak” hedefiyle yürüttüğü Tarih Projesi’nde 3. etap çalışmalara başladı. Bahribaba, İkiçeşmelik Caddesi, Damlacık ve Değirmendağı konut dokularını kapsayan yeni etabın startı Havagazı Fabrikası’ndaki çalıştayla verildi. 
 
Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksındaki tarihi dokuyu bozmadan rehabilite ederek bölgeyi çekim merkezi haline getirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı İzmir Tarih Projesi’nde çalışmalar etap etap devam ediyor. 19 alt bölgeye ayrılan tarihi akstaki yeni çalışmaların odağında bu kez Bahribaba, İkiçeşmelik Caddesi, Damlacık ve Değirmendağı konut dokuları yer aldı. 
Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen 3. etap çalıştayı, daha önceki etap çalışmalarında olduğu gibi yine her kesimi kucaklayan katılımcı bir anlayışla düzenlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Ecemiş Kılıç, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hümeyra Birol Akkurt, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesei Yard. Doç. Dr. Neslihan Demirtaş Milz ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya, ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri ile akademisyenler, muhtarlar ve bölge sakinleri katıldı. 
 
Tarih, Ekonomi ve Sosyal Yaşam
 
Bahribaba, İkiçeşmelik Caddesi, Damlacık ve Değirmendağı çalıştayı, alana yönelik durum tespiti, haritalama,  öneri operasyon ve aksiyonların tanımlandığı 3 aşamada ele alındı. Katılımcılar tarafından bölgelerin özellikleri, sağladıkları deneyimler, sahip oldukları sorun ve potansiyeller tespit edilerek bu çerçevede her bölge için farklı öneriler geliştirildi.  Dört ayrı masada gerçekleştirilen çalıştayda elde edilen veriler ışığında, söz konusu alt bölgelerdeki tarihi mirası korurken, alandaki ekonomik ve sosyal yaşamı canlandıracak uygulama programlarının geliştirilmesine ilişkin “operasyon planları” hazırlanacak. 
 
Havralardan Antik Tiyatroya
 
Büyükşehir Belediyesi, İzmir Tarih Projesi kapsamında daha önce Oteller Bölgesi, Havralar Bölgesi ve bu bölgeleri birbirine bağlayan Anafartalar Caddesi, Agora, Kadifekale-Antik Tiyatro bölgeleri arasındaki konut dokusunu içeren alt bölgelerle ilgili operasyon planlarının hayata geçirilmesi çalışmalarına devam ediyor. 
 

Yayın Tarihi : 23.03.2016 : 10:14

Etiketler : benhaber    büyükşehir belediyesi    izmir tarih projesi    kanalben    yerel    bentv       


Yorumlar

5529
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN