Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP'li Çam, RES'lere Tepki Gösterdi

CHP'li Çam, RES'lere Tepki Gösterdi
Ege Bölgesi RES Çalıştayı’na katılan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, yenilenebilir- temiz enerji maskesi ile örtülen RES’lerin (Rüzgar enerji santralleri) bölgenin ve ülkenin akciğerleri ormanları, doğal yaşam alanlarını ve ekolojik sistemi yok ettiğini söyledi. Karaburun’da Ege Çevre ve Kültür Platformu ile Karaburun Kent Konseyi’nin düzenlediği iki günlük çalıştaya katılarak çevre hareketine destek veren Çam, rant uğruna turizm cennetlerinin enerji cehennemine çevrildiğini ifade etti.

 

Ege Bölgesi’nin yüzde 39’luk oranla ilk sırada, İzmir’in ise yüzde 19 ile en fazla RES yatırımının yapıldığı kent olduğu bilgisini veren Çam, “Enerjide kullanılmayan kapasite ve kayıp kaçak oranı yüzde 50’lerde. Kamu yararını düşünen iktidar önce bunları devreye sokar, mücadele eder. Ama yurttaşımıza hizmetten AKP’nin anladığı yandaşa hizmet. Doğamız yok oluyor, zeytin ağaçlarımız sökülüyor, sakız ağaçlarımız kökleniyor, nergislerimiz çiğneniyor, Yarımada’da doğayla birlikte köylünün hayatı da yok ediliyor. Ama maalesef AKP’nin en son düşündüğü şey insan hayatı! Bunu ülkenin dört bir yanında patlayan canlı bombalardan ve yaşamını yitiren onlarca candan anlıyoruz. Bombalar geliyorum diye diye patlıyor, ülke rant uğruna yok ediliyor” diye konuştu.  
 
“ÇEVREYİ DE İNSANI DA İNADINA YAŞATACAĞIZ”
 
Köylünün hayvan otlatacak alanı kalmadığına dikkat çeken Çam, “Köylü ve turizmci isyanda. Ege’nin zeytinlikleri, tarım ve mera alanları, turizm bölgeleri, imar planları da göz ardı edilerek RES firmalarına tahsis ediliyor. RES’lerle enerjide dışa bağımlılığın azaltılması derken, tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılık sorunu katlanarak büyüyor. Gürültü, görüntü kirliliği ve tahrip edilmiş doğa ile Ege’nin turizmi riske atılıyor. Biz AKP zihniyetinin inadına çevreyi de insanı da yaşatacağız diyerek mücadelemize devam ediyoruz. Bu çalıştayın pek çok kurumu harekete geçirerek etkin bir mücadele örneği olacağına inanıyorum” dedi.  

Yayın Tarihi : 22.03.2016 : 10:53

Etiketler : chp izmir milletvekili    musa çam    rüzgar enerji santralleri    res firmaları       


Yorumlar

8318
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN