Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ruh Sağlığına İlişkin Çarpıcı Açıklama

Ruh Sağlığına İlişkin Çarpıcı Açıklama
Bornova Belediyesi’nin 14-20 Mart Beyin Farkındalığı Haftası kapsamında, Türkiye Beyin Araştırmaları Sinir Bilimleri Derneği ve SfN Turkey Capture işbirliğiyle düzenlediği Depresyon konulu söyleşi büyük ilgi gördü. Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Pırıldar, her 4 kişiden birinin hayatının bir döneminde mutlaka ruhsal hastalık geçirdiğini söyledi.

 

Evde Bakım, Sağlık Taramaları ve Hasta Nakil gibi hizmetleri ile sağlık alanında da ihtiyaç sahiplerinin yanında yer alan Bornova Belediyesi, eğitimler, seminerler ve söyleşilerle de halkı bilinçlendiyor. Bu anlamda geçtiğimiz hafta Ege Üniversitesi ile birlikte ikincisi gerçekleştirilen Sağlık Halk Kongresi’nin ardından günümüzün en önemli hastalıklarından olan Depresyon konusunda bir söyleşi düzenlendi. Bornova Belediyesi’nin 14-20 Mart Beyin Farkındalığı Haftası kapsamında, Türkiye Beyin Araştırmaları Sinir Bilimleri Derneği ve SfN Turkey Capture işbirliğiyle düzenlediği söyleşi, Büyük Park içerisindeki Nikah Salonu’nda yapıldı. Salonun tamamen dolduğu etkinliğe özellikle kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Pırıldar, depresyon çıkılıp mutlu bir yaşam sürülebileceğini anlattı.
 
 
İlaç kullanılması kaçınılmaz
 
“Depresyon Nedir? Nasıl Korunuruz? Tedavisi Mümkün mü?” başlıklı söyleşi de, katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Şebnem Pırıldar, “Her 4 kişiden birinin hayatının bir döneminde mutlaka ruhsal hastalık geçiriyor ancak bu rahatsızlığı yaşayan 7 kişiden sadece biri tedavi için sağlık kuruluşuna başvuruyor. Gerçekte, depresyon mutlaka tedavi edilmelidir ve psiko terapilerle birlikte ilaç kullanılması kaçınılmazdır” diye konuştu.
 
Tedavi olmaktan korkmayın
 
Depresyonun tedavi edilebilir tıbbi bir hastalık olduğunu vurgulayan, Prof. Dr. Şebnem Pırıldar, “Tabi ki hayatın geçiciliği var. Yaşadığımız olumsuzlar var. Kendimize bunları niçin yaşadığımızı soruyoruz ama tüm bu zorluklar içerisinde varlığımızın anlamını bulabilmek, iyi hissedebilmek ve keyifli bir yaşam sürebilmek mümkün. Bunu kesinlekle unutmayın ve tedavi olmaktan çekinmeyin” diye konuştu.
 

Yayın Tarihi : 19.03.2016 : 10:00


Yorumlar

3268
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN