Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Manisa’da Bağlarda Don Zararı

Manisa’da Bağlarda Don Zararı
Manisa gece hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle don olayı yaşandı. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, "Yalancı bahara aldanıp erken uyanan bağlarda yüzde 60-70’e yakın don hasarı var" dedi.

 

Geçen yıl nisan ayında Manisa’da dondan büyük zarar gören üzüm üreticisi, bu yıl da aynı sorunla karşılaştı. Yalancı baharla uyanan bağlar ile çiçek açan erik, kiraz ve şeftali bahçeleri donla zarar gördü.  Dondan zarar gören bölgelerde inceleme yapan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, şunları söyledi:
 
"Manisa çiftçimize çok büyük geçmiş olsun. Hava tahminlerinde soğuk olacağı belliydi. Lokal olarak bazı bölgelerde soğuk etkisini gösterdi. Gece saat 03.00 sıralarında havanın eksi 6’ya kadar düştüğünü öğrendik. Hasar tespit çalışmaları sürüyor. İlçe oda başkanlarıyla görüştük, ciddi bir hasar var. Şehzadeler ilçesinde Bozköy tarafında, Saruhanlı’da yüzde 80’e yakın hasar var. Harmandalı bölgesi, Yeşilköy, Muradiye bölgesi etkilendi. Muradiye’de yüzde 60’ın üzerinde hasar olduğunu biliyoruz. Ayrıca Akgedik, Selimşahlar da büyük oranda zarar gördü. İlçelerde ise Salihli’de büyük oranda zarar yaşandı, Sarıgöl’de çok ciddi bir durumun olmadığını öğrendik."
 
BAĞLAR ERKEN UYANDI
 
Hava sıcaklıkların yüksek olmasından dolayı erken uyanma yaşandığını kaydeden Kaçire, "Yalancı bahara aldanan bağlar uyandı, kirazlar çiçek açtı. Bağlar bu sene erken uyandı. Geçen yıl 23 Nisan’da soğuk vurmuştu. Artık iklim şartları değişti. Artık tarım sigortasız olmaz. Manisa’da sigorta oranının daha yüksek olması gerekiyor. Artık bir üstü açık bir sanayiyiz. Bundan sonra hava şartlarının ne olacağı da belli değil. Nisan 15’e kadar da tehlike var" diye konuştu.
 
ELEKTRİK ŞİRKETİNE ÇAĞRI
 
Elektrik dağıtım şirketi GEDAŞ’a da çağrı yapan Kaçire, "Birçok üretici fıskiye dediğimiz sistemle bağlarını koruyor. Bu dona karşı etkili bir sistem. Gece fıskiye sistemi çalıştırıyor, bağ da dondan kendini koruyor. Eğer elektrik kesilirse soğuk vurursa buzlanma oluyor. Geri dönüşü de olmuyor. Bununla ilgili GEDAŞ’la görüştük. Eğer elektrik kesintisi olursa bağları hiç koruyamayız. Artık zarar yüzde 100’e çıkar. Elektrikle ilgili daha dikkatli olmalarını istiyoruz" dedi.
 
HASAR TESPİTİ YAPILACAK
 
Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur da Kemiklidere Mahallesi’nde dondan zarar gören bağları inceledi. Okur, "Önümüzdeki günlerde İlçe Tarım Müdürlüğü’nden görevli Ziraat Mühendisi arkadaşlarımızla birlikte alanımızı bir daha gezip kesin bir hasar tespitinde bulunacağız. Çiftçimize büyük geçmiş olsun. Biz bunu her yıl yaşıyoruz. Burada sigortanın önemi daha da artıyor. Çiftçimize her zaman söylediğimiz gibi tarım sigortanızı mutlaka yaptırın. İlçemiz de yüzde 70 ile 80 oranında çiftçimiz TARSİM sigortası yaptırmış bulunmakta" dedi.

Yayın Tarihi : 18.03.2016 : 16:59

Etiketler : Manisada    Bağlarda    Don    Zararı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2230
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN