Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mide Kanamasında Bu Belirtilere Dikkat

Mide Kanamasında Bu Belirtilere Dikkat
Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Erhan Ergin, kan ya da kahve telvesi şeklinde kusma, dışkının siyahlaşması veya yumuşaması gibi durumlarda mide kanaması şüphesiyle acilen hastaneye başvurulması için uyarı yaptı.

 

Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Erhan Ergin, sık görülen rahatsızlıklardan mide kanaması hakkında açıklamalar yaptı. En tehlikeli olan türlerin ülser ve siroza bağlı varis kanamaları olduğunu söyleyen Engin, "Sadece mideden değil yemek borusu, mide ya da midenin çıkışındaki oniki parmak bağırsağının herhangi bir bölgesinden olan kanamaya mide kanaması diyoruz. Mide kanamasındaki neden ya orda bir yara vardır, bir ülser vardır veya bir damarda yırtılma, çizilme vardır. Mide kanaması şüphesi varlığında hekim öncelikle hayati fonksiyonlarını kontrol eder. Hastanın genel durumu kötü, tansiyonu düşük, nabız yüksek veya şuurda bozulmalar fark edilirse hastanın hemen damar yolu açılır. Serum ve kan nakli yapılır. Mide kanaması belirtileri kesin varsa, hastanın genel durumu toparlayıp gastroduodenoskopi yapılana kadar hastaya ayrıca damardan asit baskılayıcı ilaçlar da verilmeye başlanır. Hastanın hayati fonksiyonları elverdiğinde ise kanamanın nedeninin araştırılması için hastaya en kısa zamanda gastroduodenoskopi işlemi yapılır. İlaçlarla ya da endoskopik müdahalelerle kanaması durmayan hastalarda cerrahi tedaviler de nadir de olsa gerekebilir" dedi.
 
TEKRARLAMAMASI İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
 
Mide kanamasına yol açan sebeplerin ortadan kaldırılmadığı sürece rahatsızlığın tekrarlayabildiğine dikkati çeken Ergin, "Eğer kişi mide koruyucu ilaçlar almadan yoğun ağrı kesici kullanımına devam ediliyorsa da hastalık tekrar ediyor. Mide kanaması geçiren bir kişi daha düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Yani yoğun baharatlı gıdalar, kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durması önem taşıyor. Ağrı kesici kullanımını azaltmak lazım. Ama bu ilaçların kullanılması mutlaka gerekli görülüyorsa, mide asidini baskılayan mide koruyucu ilaçlarla birlikte kullanmasında fayda var. Hastanın stresli bir yaşamı varsa, bu yaşam tarzını değiştirmesi de fayda sağlayabiliyor. Hastalarımız özellikle taze kan kusması, kahve telvesi şeklinde kusması, dışkının siyahlaşması ve yumuşaması gibi yakınmalarda mutlaka ve mutlaka acilen hastaneye başvurmaları gerekmektedir" dedi.

Yayın Tarihi : 18.03.2016 : 11:05

Etiketler : Mide    Kanamasında    Bu    Belirtilere    Dikkat    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6196
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN