Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Aile Bütçesine Pazar Filesi Desteği

Aile Bütçesine Pazar Filesi Desteği
İzmir’de İŞKUR; Bayraklı Belediyesi ile anlaşarak bir zamanlar sıklıkla kullanılan pazar filelerinin üretilmesini istedi. Bunun üzerine belediyenin semt merkezlerindeki kadınlar, Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi Tekstil Tekniği öğretmenlerinden balık ağı tekniğiyle pazar filesi örgü dersi aldı. Günlük 20 lira yevmiyeyle file üretmeye başlayan kadınlar hem boş vakitlerini değerlendiriyor hem de ev bütçelerine katkı sağlıyor.

 

Bayraklı Belediyesi, İŞKUR ve Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi işbirliği ile bir zamanların efsanesi pazar fileleri, semt merkezlerinde yeniden üretiliyor. Bayraklı Belediyesi Muhittin Erener ve Refik Şevket İnce Semt Merkezleri’nde bir araya gelen kadınlar, Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi Tekstil Tekniği öğretmenlerinden balık ağı tekniğiyle pazar filesi örgü dersi aldı. Kısa sürede maharetlerinin gösteren kadınlar el emekleriyle fileleri tek tek yapmaya başladı.  File örgüsü kursuna katılarak işbaşı yapan kadınlar İŞKUR’dan günlük 20 lira kazanç sağlıyor, kaza ile genel sağlık sigortası girişi yapılıyor.
 
KADINLAR PROJEDEN MEMNUN!
 
Kadınlar ilk başta Bayraklı Belediyesi’nin kırmızı beyaz renklerini alan filelerden günde bir adet yaparken, şimdilerde bu sayısı 3’e çıkarmayı başladı. Kadınlar, bu proje sayesinde hem kazanç sağladıklarını hem de boş vakitlerini değerlendirdiklerini söylüyor. Öte yandan makrome ipinden yapılan fileler plastik poşetleri gibi çevreyi de kirletmiyor.
 
SEMT MERKEZLERİ ÜRETİYOR
 
23 mahallede 27 semt merkezi açtıklarını belirten Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Semt merkezleri bizim en güzel projemiz. Kadınlarımız burada çeşitli kurslar görüyor. İŞKUR aracılığıyla ya da iş adamları kadınların gücünden, el emeklerinden yararlanmak için çeşitli projelerle bize geliyor. Şu sıralar kadınlarımız pazar filesi üretiyor. Bunu yaparken de el emeklerinin karşılığını alıyorlar. Herhalde bundan güzel başka bir şey olamaz” dedi.
 

Yayın Tarihi : 18.03.2016 : 10:48

Etiketler : bayraklı belediyesi    pazar filesi    işkur    semt merkezleri       


Yorumlar

8061
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN