Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Domatesin Sağlığa Faydaları

Domatesin Sağlığa Faydaları
Özellikle kış aylarında tüketilen domatesin, vücut sağlığı için son derece yararlı etkileri olmaktadır.

 

Domates, gribi önleyen bir içeriğe sahip olduğunda kışı hasta olmamak için domates tüketmek etkin ve doğal bir önleyici olabilmektedir. Vücuda giren nezleye ya da gribe sebep olacak bakterilerin faaliyetlerini domatesin içerisinde bulunan enzimler durdurabilmektedir.
 
Domates, tansiyon düşürücü ve tansiyon dengeleyici özelliklere sahiptir.
 
Vücutta dolanan zararlı toksinleri vücut dışına atmakta etkilidir.
 
Vücutta oluşan damar sertliği problemlerinde domatesin giderici özelliklerinden faydalanılır.
 
Vücut ihtiyaç duyduğu karoten ve likopen içeriklerini domatesten sağlayabilir. Domatesin içerisinde bu içerikler bol miktarda bulunmaktadır.
 
Bu karoten maddesinin içeriği, domates tüketen kişilerde yaşlanmayı geciktiren bir etki de yaratabilmektedir.
 
 
Güneş ışınlarının vücut üzerinde yarattığı zararlı etkiye karşı da olumlu sonuçlar yaratabilmektedir. Özellikle yaz aylarında tüketilen domatesin güneş çarpmasını ve  güneş ışınlarına karşı alerjik reaksiyonu geçirici etkisi bulunmaktadır.
 
Dıştaki kabuğunun sahip olduğu yoğun lif içeriği sayesinde cilt sağlığını maksimum seviyeye çıkartır. Cildin daha güzel, daha sağlıklı, daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 
Domates özellikle sindirim sisteminin düzenli çalışması konusunda da son derece etkilidir. Yenilen besinlerin daha çabuk ve daha kolay sindirilmesine, bağırsakların düzgün ve düzenli çalışmasına ve kabızlık sorununun giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Bunun dışında domates içerik olarak idrar söktürücü özellik de taşımaktadır.
 
 
Cildinizdeki siyah nokta sorunları ve sivilce sorunları için domatesi doğal bir kür olarak kullanabilirsiniz. Tam ortasından kestiğiniz domatesi yüzünüze sürebilir, ya da rendeleyerek bu rende posasını yüzünüze uygulayabilir; bunların dışında da domates püresini doğruca yüzünüze sürebilirsiniz. Uyguladığınız bu domatesi kürünü 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra temizlemeniz uygundur.
 
Ayaklardaki nasırlar için de domatesin son derece fayda sağlayıcı etkileri bulunmaktadır. Domatesi böldükten sonra çekirdekli kısmını nasırın üstüne getirecek şekilde ayak sarılır ve geceden sabaha kadar domates ayakta o şekilde bekletilir. Sabah sargı açıldıktan sonra yumuşak bir hal almış ölü nasır derisi temizlenir ve böylelikle nasırdan kurtulunur.
 
Domatesin en büyük etkilerinden biri kalp sağlığını koruyabilme etkisidir. Domatesin içeriğindeki likopen kalp sağlığı için çok önemli bir enzimdir ve kalbin işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Bunun dışında vücuttaki kalbe zarar veren zararlı organizmaları da yok edici etkisi bulunmaktadır. Kalple bağlantılı olarak damar sağlığını da koruyan domates, vücutta oluşabilecek olası damar tıkanıklıklarını da engelleyebilmektedir.
 
 
Tüm bu etkilerinin dışında domatesin en büyük yarar sağladığı hastalık kanser hastalığıdır. Domates kanser hastaları için tedavi sürecinde kullanılabilecek en yarar sağlayıcı besinlerden biri olma özelliğini taşır. Özellikle akciğer kanseri ve prostat kanseri hastalıklarına sahip olan kişiler için mutlaka domates tüketimi önerilmektedir. Bu önleyici ve tedavi edici özelliğini de içeriğindeki alfa-tomatin enziminden almaktadır.
 

Yayın Tarihi : 18.03.2016 : 10:38

Etiketler : domates    sağlık    cilt    siyah nokta    kalp    cilt güzelliği    damar sertliği    zararlı toksinler    tansiyon düşürücü    besin    fayda       


Yorumlar

3861
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN