Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


101 Yıldır İlgi Bekliyor

101 Yıldır İlgi Bekliyor
Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası’ndaki Beşyol Köyü’ndeki şehitlik 101 yıldır ilgi bekliyor.

 

Çanakkale Kara Savaşları’nda, 16’ncı Kolordu Komutanlığı Karargâhı ve hastanesinin bulunduğu Gelibolu Yarımadası’ndaki Beşyol Köyü’nde şehit düşen askerlerin defnedildiği şehitlik, yıllardır ihya edilmeyi bekliyor. Şehitliğe, bulunduğu alanın yarımadanın daha önceki statüsü olan Milli Park’ın, şimdi ise Alan Başkanlığı’nın dışında kalması nedeniyle bugüne kadar ilgi gösterilmedi. Bir süre önce vefat eden Cafer Hasan’ın kişisel çabalarıyla ortaya çıkarılan Değirmentepe Mevkisi’nde 600 kadar şehidin mezarının ve orijinal mezar taşlarının bulunduğu şehitliğin içindeki ot ve çalılar geçtiğimiz günlerde Eceabat Kaymakamlığı ve Beşyol Köyü Muhtarlığı’nca temizletildi. Şehitliğin bakımsız görüntüsü ortadan kaldırıldı.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Burhan Sayılır, Beşyol Köyü’nün, Saros Grubu Komutanlığı’nın merkeziyken, Anafartalar muharebelerinde Anafartalar Grup Komutanlığı’nın emrine giren bir yer olduğunu belirtti. Anafartalar muharebelerine katılan askerlerin Beşyol Köyü’nden geçerek dağıtımlarının yapıldığını kaydeden Doç. Dr. Sayılır, şunları söyledi:
 
"Bugünkü Beşyol Köyü’nde Tekketepe arkasında yer alan bu şehitlik alanında, bir hastane ve bir de 16. Kolordu Komutanlığı’nın karargahı vardı. Bu karargâhın ve hastanenin hemen yanında özellikle 2’nci Anafartalar muharebesi ve Kireçtepe muharebesinde yaralanarak buradaki hastaneye getirilen ve şehit olan askerler buraya defnedilmişti. Şehitlikteki mezarlar taşlarla çevrili 3 parça halinde bulunuyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda 600 civarında şehidimizin buradaki mezarlarını belirledik. Tamamen şehitlerimizin defnedildiği, orijinal bir şehitliktir. Buradaki şehitliğin ihya edilmesi gerekiyor. Ayrıca Anafartalar bölgesinde buradaki muharebelerle ilgili hiçbir şehitlik yapılmamış. Bu anlamda burası ihya edildiği takdirde Anafartalar muharebelerinde şehit düşen askerlerimizle ilgili ilk şehitlik olacak."

Yayın Tarihi : 17.03.2016 : 19:08

Etiketler : Beşyol    Köyündeki    Şehitlik    Yıldır    İhya    Edilmeyi    Bekliyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1949
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN