Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkök İle Gelen Hayat

Türkök İle Gelen Hayat
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde, akut lösemi hastası 40 yaşındaki Levent Katırcı’ya Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nden (TÜRKKÖK) aracılığıyla temin edilen kök hücre nakli yapıldı. Bu nakil, Ege Bölgesi’nde TÜRKKÖK’den temin edilen kök hücre ile yapılan ilk nakil olarak kayıtlara geçti.

 

Akut lösemi hastası Levent Katırcı’ya Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Hastanesi’nde kök hücre nakli yapılmasına karar verildi. Katırcı’nın kardeş ve akrabalarında uyumlu kök hücre bulunamadı. Bunun üzerine akraba olmayanlar arasından uygun kök hücre bulunabilmesi için harekete geçildi. Avrupa Kemik İliği Derneği üyesi olan ADÜ Hematoloji Bilim Dalı Kök Hücre Nakil Merkezi tarafından TÜRKKÖK’e başvuruldu. Akraba olmayanlar arasında doku uyumu gösteren kök hücre olasılığı 25 bin de bir ihtimalken TÜRKÖK’den Kartırcı ile uyumlu gönüllü bağışçı olduğu rapor edildi. Gönüllü bağışçıdan alınan kök hücre geçen 15 Mart’ta Prof. Dr. Zahit Bolaman ve Doç. Dr. İrfan Yavaşoğlu’nun da aralarında bulunduğu ekip tarafından Katırcı’ya nakledildi. Katırcı’ya yapılan bu nakil, TÜRKÖK aracılığıyla bulunan kök hücreyle yapılan Ege Bölgesi’ndeki ilk, Türkiye’deki 43’üncü nakil olarak tarihe geçti.
 
Halen dört yataklı bir ünite olarak hizmet veren ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı’nda, 2001 yılından bu yana 300 hastaya kendinden, kardeş veya akrabadanveya akraba dışından kök hücre nakli gerçekleştirildiği bildirildi.

Yayın Tarihi : 17.03.2016 : 18:36

Etiketler : Türkök    İle    Gelen    Hayat    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9255
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN