Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Saat Kulesi’ni Küp Şekerle İnşa Ettiler

Saat Kulesi’ni Küp Şekerle İnşa Ettiler
Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır ve Mimar Darioush Bashiri Hamidabad, öğrencilerle birlikte, 36 bin küp şekerden tarihi İzmir Saat Kulesi, Artemis Tapınağı ve İngiltere’deki Big Ben Saat Kulesi’nin 1/100 ölçekteki birebir maketlerini yaptı.

 

British Town Dil Okulu ve Bemar Kariyer Okulları’nın sponsorluğunda Sugar Smyrna Mimarlar Atölyesi’nin Mimarlar Odası Sanat Merkezi’nde yaptığı çalışma 2 gün sürdü. İki gün boyunca İzmir’in çeşitli üniversitelerinin mimarlık fakültesi öğrencilerinin katıldığı 30 kişi hummalı bir çalışmayla İzmir Saat Kulesi, Artemis Tapınağı ve Big Ben Saat Kulesi’nin birebir maketini yaptı. Yrd. Doç. Dr. Kutluğ, Savaşır, "Artemis Tapınağı maketi bittiği zaman Efes Müzesi Artemis Salonu’nda sergilenecek. Tarihi Saat Kulesi’ni de Mimarlar Odası’na hediye edeceğiz" dedi.
 
HEM EĞLENCE HEM EĞİTİM
 
Öğrencilerin küp şekerlerle yaptığı çalışma sayesinde pratik yapma imkanı bulduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır, "Öğrencilere yığma yapıyı taşla ve harçla yaptıramam. Ama taş yerine küp şeker, harç yerine yapıştırıcı kullanarak yığma yapının nasıl yapıldığını anlatıyorum. Öğrenciler buradaki çalışma sayesinde hem pratik yapıyor hem de eğleniyor" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 17.03.2016 : 11:57

Etiketler : İzmir    Saat    Kulesini    Küp    Şekerle    İnşa    Ettiler    Bölge   


Yorumlar

5939
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN