Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları
Ülkemizde en fazla üretilen meyveler arasında olan elma, sağlık açısından bir vitamin deposudur. Hemen hemen her yörede yetişir. Fakat özellikle Amasya’da yetişen elmanın cinsi ve tadı, diğer yörelerden oldukça farklıdır. Elma da diğer meyveler gibi doğru ve kararında tüketildiğinde, birçok hastalık ile mücadelede hatta zayıflamada oldukça etkilidir.

 

Fakat gereğinden fazla elma tüketmek, bazı değerlerinizin yükselmesine sebep olur. Ayrıca yemeklerden hemen sonra tüketildiğinde tüm meyveler gibi kilo yapıcı özelliği bulunur. Bir adet orta boy elmanın içinde yaklaşık; 95 kalori, 19 gram şeker, 59 gram su bulunur. Ayrıca; A, C, E, K, B6 vitaminleri ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, lif gibi birçok yararlı madde bulunur. Raf ömrü oldukça uzun olan elma, kış aylarında her evde tüketilen meyveler arsındadır. Kurabiyeleri, kekleri, meyve suları fazlaca yapılır.
 
 
Elmanın Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Elmanın içinde bulunan flavonoid, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, hipertansiyon, strese bağlı damar tahribatı gibi kalp hatsallıklarında, oldukça etkilidir. Ayrıca doğru tüketildiğinde sindirime yardımcı bir besindir. Bu sebeple kalp damar hastalıklarına yakalanmadan önce her gün bir adet elma yemeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.
 
Elmanın Kanser Üzerindeki Etkileri
Amerika’da yapılan birçok araştırmada, elmanın bazı kanser türleri üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunan besin lifi; kolon kanserinde, C vitamini sebebi ile gırtlak kanserinde, antioksidan özelliği ile Akciğer ve mide kanserlerine karşı savaşçı bir besindir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gelişen Akciğer kanserini, yüksek oranda engellediği bilinmektedir.
 
Elmanın Kemik Sağlığındaki Etkileri
Elmanın içinde bulunan phloridzin, kemik sağlığını olumlu etkilemektedir. Yaşlı erkeklerde ve menopoza giren kadınlarda görülen kemik zayıflaması ve buna bağlı kemik kırılmaları her gün bir adet elma yiyerek azaltılabilmektedir. Bu sebeple henüz genç yaşlarda her gün bir adet elma yiyerek, kemiklerin güçlendirilmesi önerilmektedir.
 
 
Elmanın Kan Şekerinde Etkileri
Elmanın içinde yoğun bulunan peni fenoller, kan şekerinin dengelenmesi konusunda oldukça faydalıdır. Kan şekerinde düzensizlik olanların her gün bir adet elma yemesi önerilmektedir. Fakat elmanın kan şekeri üzerindeki etkileri henüz tam olarak ispatlanmamıştır. Bu konuda çalışmalar bütün dünyada halen devam etmektedir.
 
Kaynak: besinlerinfaydalari.com

Yayın Tarihi : 16.03.2016 : 10:22

Etiketler : elma    besin    fayda    meyve    kanser    kalp    kan şekeri    kemik sağlığı    kalsiyum    demir    magnezyum    fosfor    kadın    erkek    phloridzin    besin değeri    sağlığa faydalı   


Yorumlar

3882
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN