Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Terörü Lanetleyip, Anayasa Nöbeti Tuttular

Terörü Lanetleyip, Anayasa Nöbeti Tuttular
İzmir'deki Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyeleri, Ankara'da meydana gelen bombalı terör saldırısını kınadı. Terörün bir an evvel sona erdirilmesini ve akan kanın durdurulması isteyen kadınlar, Türkiye genelinde yeni Anayasa girişimine karşı imza kampanyası başlattı.

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman, Tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde CKD İzmir Şubeleri üyeleriyle birlikte imza kampanyası başlattı. Vatandaşları destek ve birlik olmaya çağıran Arıtman, "Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz koruyucusu olarak yeni anayasa saldırısına karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Türksüz, Atatürksüz, bölücü, gerici anayasayı istemiyoruz" dedi.
 
Yeni anayasa çalışmasıyla Türkiye'nin bölünmek istendiğini, yaşanan terör olaylarının da oynanan oyunun bir parçası olduğunu öne süren Arıtman, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:
 
"Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasanın, değiştirilemez bu ilk üç maddesinin virgülüne bile dokunulmasına izin vermeyeceğiz. Anayasanın 66. maddesinde yer alan Türk vatandaşlığının kaldırılması Türk milletinin egemenlik hakkını ortadan kaldırır. Bu ise anayasanın değiştirilemez maddeleri arasında yer alan 3. maddesinin 'Türkiye Devleti, milleti ile bölünmez bir bütündür' hükmünün içini boşaltmak demektir. Hükümetin yeni anayasa ile hedeflediği 'etnik vatandaşlık' ve federatif yapı özlemleri, ulus ve üniter devletin sonunu getirerek bölünmeye neden olur, bu anlayış toplumu bölmeyi hedeflemektedir."
 
İktidarın başkanlık sistemi taleplerini karanlık ve anlaşılmaz bulduklarını da kaydeden Arıtman, "Başkanlık sistemi ile diktatörlük getirilmek isteniyor. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet için nöbet tutma zamanıdır. Yeni anayasa girişimiyle başkanlık heveslerini milletin desteğiyle bozguna uğratacağız. CKD'nin Türkiye'deki şubeleri olarak bulunduğumuz yörelerde imza masaları kurarak halkımızı bu konuda uyaracağız. Oyuna ve tuzağa düşmemelerini isteyeceğiz. Görev başındayız" diye konuştu.
 
Terörü lanetleyen Cumhuriyet kadınları, "Teröre ve bölücü anayasaya hayır" sloganı attı. Ayrıca bu sloganların yazılı olduğu bildirilerin dağıtıldığı imza masasında imza toplanmaya başlandı.

Yayın Tarihi : 15.03.2016 : 11:57

Etiketler : cumhuriyet kadınları derneği    anayasa nöbeti    izmir eylem       


Yorumlar

3365
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN