Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kolanın Zararları

Kolanın Zararları
Birçok kişinin severek tükettiği kola aslında vücüt sağlığına çok zararlı.

 

İşte o zararlardan bazıları;
 
Kolanın böbreklere zararı: Kolanın içerisinde yüksek miktarda fosforik asit bulunmaktadır. Bu asit böbrekler için zarara neden olmaktadır. Fosforik asit böbrek taşı oluşumuna yol açmaktadır. Kolanın böbreklere zararı bununla da sınırlı kalmamaktadır. Bunun yanı sıra kola içen kişilerde çeşitli böbrek rahatsızlıkları da meydana gelmektedir.
 
Kolanın astıma zararı: Kolanın astımı tetikleyici nitelikte özelliği bulunmaktadır. İçerisinde yer alan sodyum benzoat potasyumun emilmesine engel olmaktadır. Bunun sonucunda da astım oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla sağlığını düşünen kişilerin mümkün olduğu kadar az kola tüketmeleri gerekmektedir.
 
 
Kolanın kalbe zararı: Kolanın diğer birçok organda olduğu gibi kalp üzerinde de çeşitli zararları bulunmaktadır. Bunlardan ilki kalp krizini tetikleyici özelliğe sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra kola kalp ritminin düzenini bozmaktadır. Ayrıca kasların kasılıp kalmasına neden olmaktadır. Aşırı miktarda kola tüketen kişilerde kalp tıkanıklığı görülme riski genellikle daha fazladır.
 
 
Kolanın dişlere zararı: Dişlerin zarar görmesine neden olan temel besin maddelerinin başında şeker gelmektedir. Kolaya bakıldığında da içerisinde yüksek miktarda şeker barındırmaktadır. Dolayısıyla aşırı derecede kola içen kişilerde dişlerin zarar görme ihtimali daha fazla olmaktadır. Kolanın içinde yer alan asit ve şeker özellikle diş minelerine zarar vermektedir.
 
Kolanın karaciğere zararı: Yapılan araştırmalara göre asitli içecekler karaciğer üzerinde alkolün yarattığına benzer bir etki meydana getirmektedir. Kolanın içerisinde bulunan früktoz karaciğer yağlanmasına neden olduğundan dolayı insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu madde ayrıca siroz adı verilen hastalığın oluşmasına da neden olmaktadır.
 

Yayın Tarihi : 15.03.2016 : 11:06

Etiketler : kola    sağlık    vücut    karaciğer    dişler    astım    hastalık    kolanın zararları    früktoz    kalp    zarar    içecek    kalp ritmi   


Yorumlar

5647
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN