Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


KOAH Hastalarına Solunum Egzersizi

KOAH Hastalarına Solunum Egzersizi
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından, Göğüs Hastalığı Polikliniği’nde ’Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde KOAH hastalarına solunum egzersizi yaptırıldı.

 

ERÜ Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) Türkiye’de önemli bir sorun ve 40 yaşın üzerinde kişilerde görülme sıklığının oldukça fazla olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gülmez şöyle dedi:
 
"Bunun nedeni sadece sigara değil. Hem ısınmada, hem pişirmede kullanılan odun, tezek gibi yakıtlara bağlı olarak ortaya çıkan toksit gazlar ve zararlı partiküller ciddi bir tehlike oluşturuyor. Dolayısıyla bu kişilerde en önemli problemlerden bir tanesi nefes darlığı. Ayrıca KOAH’lı hastalar karbonhidratla beslendiği takdirde, açığa çıkan karbondioksit gazı ile birlikte solunum yetmezliği daha fazla artıyor. Solunum kaslarımızı güçlendirdiğimiz takdirde, nefes darlığı şikayetlerimiz daha az olacaktır."

Yayın Tarihi : 11.03.2016 : 16:10

Etiketler : Koah    Hastalarına    Uygulamalı    Solunum    Egzersizi    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8510
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN