Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


2015’te 71 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdi

2015’te 71 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdi
İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, ''Biz 2015 yılında İzmir'de 71 bin kişiyi işe yerleştirdik. 2008 ile 2012 yılları arasındaki 5 yılın toplamının 2 katını biz 1 yıl içerisinde gerçekleştirdik'' dedi.

 

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER
 
Yenilenen yapısıyla ve 419 çalışanıyla başarılara imza atan İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, Ankara'dan birincilik ödülüyle döndü. Sayın Kadri Kabak ile ödül sonrası ayağının tozuyla ödülün ayrıntılarını ve İŞKUR'u İŞKUR yapan başarının sırrını konuştuk.
 
Öncelikle tebrik ediyorum. Geçen sene olduğu gibi bu sene de İzmir İŞKUR olarak Türkiye birinciliği ödülü aldınız. Bu ödülün ayrıntılarını sizden alabilir miyiz?
 
İŞKUR Genel Müdürlüğü 2012 yılıyla birlikte bir yapılanma içerisine girdi. Kurumsal yapısı, alt yapısı, insan kaynağı yapısı güncellendi. Biz 2012 yılının Temmuz ayında İzmir İŞKUR İl Müdürlüğü'ne geldik. O günden bugüne çalışmalarımız sonuç odaklı, performans odaklı ve analiz edilebilir bir sistem. 419 istihdam sevdalısı İzmirli burada görev yapıyor. 2015 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir arasında bir değerlendirme oldu. Bizim gruba süper lig diyebiliriz. 2014-2015 yılında süper ligde birinci olduk. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu'nun elinden ödülümüzü aldık. İnşallah 2016 yılında da birincilik ödülünü alarak futbol tabiriyle hat-trick yapma imkanımız olur. 
 
 
İŞKUR son dönemlerde adını daha çok duyurdu diyebilir miyiz?
 
Daha önceki senelerde bir insan iş ararken farklı yöntemleri denemiş, İŞKUR biraz geri planda kalmış. Yeni süreçte, yeni anlayışımızla birlikte iş gücü piyasası içerisinde yer alıyoruz. Bizim tek başımıza istihdam gerçekleştirmemiz mümkün değil. Bu nedenle bizim paydaşlarımızla hareket etmemiz gerekiyor. Bunu gerçekleştiremediğimiz taktirde İŞKUR diye bir kurum olur, ancak hiçbir iş üretme imkanımız olmaz. Yoğun bir tempoda çalışmak durumundayız. Tüm çalışma arkadaşlarımızda bu istek ve gayret var. Biz 2015 yılında İzmir'de 71 bin kişiyi işe yerleştirdik. 2008 ile 2012 yılları arasındaki 5 yılın toplamının 2 katını biz 1 yıl içerisinde gerçekleştirdik.
 
Mesleki eğitim sorunu işgücünü nasıl etkiliyor?
 
Mesleki eğitim en önemli sorunumuz. İmalat sanayinde, üretim sektöründe, CNC operatörlüğü, tekstil, dikiş makinesi operatörlüğünde birçok meslekte işverenlerimiz yana yakıla eleman arıyorlar. Bu alanda İŞKUR devreye giriyor.
 
“BÜROKRASİDEN ARINDIRILMIŞ BİR PROGRAM”
 
İstihdam kursları bu açığı kapatmada etkili oluyor mu?
 
Evet, bizim geliştirdiğimiz aktif iş gücü programları mesleki eğitim kursları devreye giriyor. Mesleki eğitim kurslarında da İŞKUR olarak çığır açtık. 2015 yılında 26 bin 500 kişiye kurs verdik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İŞKUR Genel Müdürümüz, tüm merkezi ekip, İzmir Valimiz Mustafa Toprak İŞKUR'un çalışmalarını yakından takip ediyor, destekliyor. Diğer sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür ediyoruz. İŞKUR'un yanında oluyorlar, biz de onlarla birlikte bu yolda önemli mesafeler almaya çalışıyoruz. İşbaşı eğitim programlarımız bugüne kadar en basit, en pratik, bürokrasiden arındırılmış, hem bir mesleki eğitim programı hem de istihdamı teşvik programı. Geri dönüşü çok yüksek bir program. İşletmelerimizi İŞKUR'un fırsatlarından yararlandırmamız gerekiyor. 
 
Kursları açarken hangi kriterlere göre değerlendiriyorsunuz?
 
İş gücü piyasası analizi yapıyoruz. İş gücü piyasası analizi için binlerce, on binlerce işverene gidip hangi alanda eleman istediklerini, hangi alanda eleman bulamadıklarını, önümüzdeki dönemde hangi alanda elemana ihtiyaç duyacaklarını öğreniyoruz. Buna istinaden iş gücü piyasasının ihtiyacı olan alanlara kurs açıyoruz.
 
Engelli vatandaşlarımıza İŞKUR'un olanakları nelerdir?
 
Engelli, kendi iş yerlerini kuracak kardeşlerimize 36 bin TL'ye kadar hibe yardımında bulunuyoruz. İdari para cezaları olarak kesilen cezalardan sağlanan fonla birlikte kendi iş yerlerini kuran kardeşlerimize yeni imkanlar tanıyoruz. 
 
İstihdam kurslarında işveren mi seçimini yapıyor?
 
Tabii ki işveren seçiyor. Biz tüm işlemlerde sadece danışmanız. 230'un üzerinde iş ve meslek danışmanı arkadaşımız var. Onlar bire bir işverenimize danışmanlık yapıyorlar. İŞKUR'un gönderdiği bir kişiyi iş başı eğitimlerinde de diğer alanlarda da illa ki almak zorunluluğu yok. Çünkü onu biz çalıştırmayacağız. İşveren çalıştıracak. 
 
Peki Suriyelilerin çalışma izni çıktı, bu sistem nasıl işliyor?
 
İşyerleri, çalışan kişi sayısının yüzde 10'u kadar Suriyeliyi, daha doğrusu geçici koruma statüsünde bulunan kişiyi çalıştırabilirler. Örneğin; 100 kişi çalıştıran bir işletme 10 Suriyeliyi çalıştırabilecek. Ancak, örneğin ayakkabı sektöründe bir işyeri 100 kişi istiyorsa ve başvurmasına rağmen 4 hafta içerisinde bu alandaki boşluğu dolduramamışsa yüzde 10 kuralı da kalkmış olacak. 
 
Vatandaşın aklında “Suriyeliler işe alınınca bizim insanımız ne olacak?” gibi soru işaretleri olabilir. Buna açıklık getirelim isterseniz... 
 
Yani yüzde 10 bir sınırlama var. Ancak bazı sektörlerde boşluklar var. Bazı işler ağır geldiğinden, beğenilmediğinden ya da değişik gerekçelerle bizim iş gücü piyasamız tarafından kabul edilmiyorsa, oradan bu alanlarda çalışmak isteyenler çıkarsa bu konuda da gerekli çalışmaları yapabilmemiz gerekiyor. 
 
''İŞ BEĞENMEME VAR''
 
 
İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt Ben TV'de yayınlanan Üç Gazeteci Bir Konuk programında ''İşsizlik yok iş beğenmeme var'' dedi. Siz de buna katılıyor musunuz?
 
İş beğenmeme tabiri çok yanlış bir tabir değil. Herkes daha hafif, daha kaliteli, daha kolay, daha kazançlı bir işte çalışmak istiyor. Bu da insanın fıtratından kaynaklanıyor. İŞKUR'a gelenler de öncelikle kamu işi istiyor. Bazen beklentilerini karşılayamayacak şekilde talepleri oluyor. Bazı ilginç enstantaneler de oluyor. Diyelim ki bir genç geldi. İlgi ve yeteneği özel sektörde bir işe uyduğunda 'bana özel sektör uymaz' diyebiliyor. Yani bu alanda çok da hatalı bir tanım değil Hasan Bey'in tanımı. Çünkü 160 bin açık iş var. 71 binini yerleştiriyorsanız, demek ki iş gücü piyasasında yeteri kadar alan var. Bazı mesleklerin de toplumsal statü sorunu var. Bazen 'Ben şu mesleği yapıyorum.' deyince toplumda o mesleğe tanımlanmış olan statüden dolayı o alanı tercih ediyor veya tercih etmeme yoluna giriyor. Ama her iş kutsaldır. 
 
''YAPTIĞIMIZ İŞE SAYGI DUYMALIYIZ''
 
Bir kişi işe başlayınca beğenmeme durumu ortaya çıkıyor değil mi?
 
Yani hep daha iyisini istemek, insanın gelişmesi toplumun gelişmesi için güzel bir şey. Ancak bunu hırsa dönüştürmemek gerekir. Bulunduğunuz alanın içini doldurmaya kalkarsanız, mutluluğu orada yaşayabilirsiniz zaten. Yaptığın işi hakkını vererek yaptın mı, onun karşılığını bir şekilde buluyorsunuz. Ben kişisel hayatımda hep bu şekilde yaşadım. Yaptığınız bir işi sırf para kazanmak için yapmayın. Bir şeyi yaparken bile yaptığımız işe saygı duyarak, en iyisini yapmaya çalışmalıyız. Karşılığı mutlaka olacaktır. Dünyada ilahi adalet mutlaka var. 
 
Üniversitelerle ilgili bir projeniz var. Bundan bahsedebilir misiniz?
 
Bu yeni uygulama gençlerimize çalışma kültürünü kazanıyor. Bu projeyi ilk savunduğumuzda şöyle denildi bize; 'Bir tıp öğrencisi fotokopi çekmekle ne kazanacak?'. Çok şey kazanacak. İşine saygıyı, kazanca saygıyı, çalışma hayatına saygıyı, iş etiğini, iş yerine nasıl girilip çıkılacağını, nasıl oturulur, nasıl kalkılır bütün bunları kazanacak. Kazandığı paranın kıymetini çok daha iyi anlayacak. Üniversitelerimizde protokoller yaptık. Bu protokollerle birlikte üniversite öğrencilerini, üniversitelerin sanayiyle işbirliği dahilinde staj döneminde iş başı eğitim programlarına dahil edip, hem staj yapmasını hem de harçlığını kazanmasını sağladık.
 
Son olarak kişiler İŞKUR'a nasıl ve hangi kanallarla ulaşabilir?
 
İŞKUR'a 7 gün 24 saat her türlü kanaldan çok kolay ulaşabilirler. İŞKUR artık çok ulaşılabilir noktada. Ve problemleri çözmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Toplumla iç içe bir İŞKUR ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Basın kuruluşlarımız sağ olsunlar bizim çalışmalarımızı duyuruyorlar, faaliyetlerimizden toplumu haberdar ediyorlar. Çünkü bizim işimizin karşılığı toplumun haberdar olmasıyla alakalı. Hepimiz İzmir'e faydalı olabilmek için kendi projeksiyonumuzda, kendi görev alanımız itibariyle roller üstlenmiş durumdayız. İnşallah sizler de bizi desteklediğiniz sürece İzmir'in sırtı yere gelmez. 
 
İzmirlileri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.
 
Ben teşekkür ederim.
 

Yayın Tarihi : 10.03.2016 : 16:25

Etiketler : haber    haberler    işkur    kadri kabak    2015’te 71 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdi    röportaj    izmir    ben tv    kanalben    ben haber    çiğdem alpaslan       


Yorumlar

2468
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN