Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ege’de Dostluk Rüzgarı

Ege’de Dostluk Rüzgarı
İzmir- Selanik feribotu haftanın üç günü sefer yapacak

 

 
İZMİR’de gerçekleşen Türkiye- Yunanistan İşbirliği Konseyi’nde İzmir- Selanik arasında feribot seferlerinin başlatılması kararı alındı. Başlangıçta araç ve yolcu taşıyan tek gemi olacak. Yunanistan’a ait olan gemi haftanın üç günü sefer yapacak. Avrupa’ya, İzmir Limanı’ndan çıkıp karayoluyla Kapıkule’den giden tırlar, feribot seferleriyle yakıt ve zamandan tasarruf sağlayacak.
 
İzmir’de buluşan Yunanistan ve Türkiye başbakanları, iki ülke arasında 6 milyar dolarda kalan ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak için anlaşmalar imzaladı. İzmir ve Selanik limanları, ’kardeş liman’ ilan edildi ve feribot seferlerinin başlaması için iyi niyet protokolü imzalandı. Edinilen bilgiye göre anlaşmanın detayları şöyle:
 
"İzmir ve Selanik arasında araç ve yolcu taşıyan ’ropax’ denen gemi işletilecek. Gemi, Yunanistan’a ait olacak. 10 araba, 40 tır ve 300 yolcu kapasiteli olan gemi haftanın üç günü sefer yapacak. Selanik Limanı’ndan çıkıp İzmir Limanı’na gelecek. Yolculuk 255 mil, yaklaşık 10 saat sürecek. Gemi ücreti kişi başı 70 Euro, araç 80 Euro, tır ise 500 Euro olacak. Feribot seferleri iki ülke arasındaki ticareti artıracak. Avrupa’ya giderken Avrupa’ya, İzmir Limanı’ndan çıkıp karayoluyla Kapıkule’den giden tırlar, feribot seferleriyle yakıt ve zamandan tasarruf sağlayacak. Feribot seferlerinin iki ülke arasındaki bavul ticaretini de artırması bekleniyor. Seferlerin iki ülke arasında yılda 1 milyonu aşkın turst geliş gidişini de artırması öngörüldü. Turistler, İzmir’den Selanik’e gidip tek geceleme yapıp dönebilecek. Selanik Limanı ile Türkiye denizden Avrupa’ya, Yunanistan’da İzmir Limanı ile Anadolu’ya ve Asya’ya açılmış olacak. Yunanistan tarafı limanın verimli kullanılabilmesi için fiyatlandırma ve teknik detaylar üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Bu çalışmaların 28 Mart’da düzenlenecek Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi Çalıştayı’na yetiştirilmesi planlanıyor."

Yayın Tarihi : 09.03.2016 : 14:33

Etiketler : Egede    Dostluk    Rüzgarı    Bölge   


Yorumlar

4976
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN