Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hedefleri İzmir’i Spor Turizmi Başkenti Yapmak

Hedefleri İzmir’i Spor Turizmi Başkenti Yapmak
Türkiye Kadınlar Basketbol 2. Ligi’nde mücadele veren Becker Albastros’un Yönetim Kurulu üyesi Burcu Kebir, İzmir’in spor turizmini başkenti olması için çalışacaklarını söyledi. Kebir, "Antalya 55 bin yatağı sadece golf turizminden kazandı. İzmir’de böyle bir gelişim için harekete geçtik. Kulüp olarak bahar aylarında bisiklet ve bayanlar basketbol turnuvası düzenleyeceğiz" dedi.

 

 
Turizmci kadınlar ve kadın sporcular, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" nedeniyle Mövenpick Hotel İzmir’de bir toplantı yaptı. Ege Turistik işletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Üyesi Wyndham Grand İzmir Özdilek Genel Müdürü Funda Çam’ın önderliğinde yapılan toplantıda Türkiye’de kadın sorunları, turizm sektörüyle bu sektörde çalışan kadınların sorunları ele alındı. Becker 35 Albatros Yönetim Kurulu üyesi Burcu Kebir, ETİK Yönetim Kurulu üyesi Funda Çam, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün 106. yılı kutlanırken dünyada kadınların haklarında, taleplerinde çok fazla değişim olmadığını söyledi. Türkiye’de kadınların uğradığı şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının, erken yaşta evliliklerin toplumsal yara olduğunu söyledi. Becker 35 Albatros Spor Kulübü’nün "Karar ver" projesiyle Türkiye’de kızların basketbol oynayarak topluma değerli bireyler olarak kazandırılmasını hedeflediklerini söyleyen Kebir, "Projemiz kapsamında; dar gelirli ailelerin ilköğretimde okuyan kız çocuklarına nakdi burs, özel okulda okuma imkanı, barınma, köy okullarına basketbol sahası yapma ve üniversiteli kızlarımıza iş başı eğitim desteği sağlama çalışmaları yer alıyor. Yürüttüğümüz çalışmalar, bir kızımızın dahi hayatını kurtarsa, geleceğine bir ışık yaksa, bunun çok büyük bir kazanç olduğunu biliyoruz" dedi.
 
Kebir, bir başka projlerinin ise İzmir’i spor turizmin başkenti yapmak olduğunu söyledi. Normal bir turist 715 dolar turizm geliri bırakırken, spor turistinin 1500 dolar civarı gelir bıraktığını söyledi. Kebir, "İzmir’in spor organizasyonlarına önem vermesi çok önemli. Antalya’nın 55 bin yatağı sadece golf turizminden kazandığını düşünürsek, İzmir’ in böyle bir gelişim sağlaması kadınlarımız için yaratılacak yeni iş fırsatları demektir. Kulüp olarak bahar aylarında bisiklet turnuvası ve bu yıl ikinci kez yapılan uluslararası bayan basketbol turnuvalarını düzenleyeceğiz" diye konuştu.
 
Becker 35 Albatros Kulübü Genel Sekreteri Bilge Durdu ise Türkiye’de İstanbul ve Antalya spor turizm pastasından yüzde 70 pay aldığını söyledi. İzmir’i spor turizmi başkenti yapma projeleri olduğunu belirten Durdu, "Projemiz İzmir’e yılda en az 14 bin yatak kazandırmaktır. Türkiye Basketbol Federasyonu atyapı turnuvalarının İzmir’e gelmesini sağlamak istiyoruz. Her turnuva 2 bin-3 bin yatak demektir. En az iki turnuvayı Izmir’de yapmayı hedefiyoruz" dedi. Ayrıca sezon öncesi ve sezon arası kampların İzmir’de yapılması, yaz ve sömestre spor okulu kampları, kişisel gelişim kampları, Türkiye basketbol antrenör seminerleri ve panel street ball, basketbol festivalerle şehre ciddi bir kazanç getirmeyi de hedeflediklerini söyledi. Durdu, spor turizmi sayesinde kentin inşaat sektörü, istihdamın, eğlence gıda, tekstil başta olmak üzere pek çok sektörün olumlu etkileneceğini, kentin önemli katkı sağlayacağını diye getirdi.
 
ETİK Yönetim Kurulu üyesi Funda Çam ise turizm sektöründe kadın-erkek çalışan oranı yarı yarıya olsa da üst düzey yöneticilik gibi yönetim kadrolarının veya kadın turizmci duayenlerin oranının yüzde 10’u geçmediğini söyledi. Bunun nedenlerin arasında cinsiyet ayrımcılığı, vardiyalı çalışma ve uzun çalışma saatleri nedeni ile aileye yeterince vakit ayıramama, ücret, kariyer ve terfi olanaklarının az olması, iş tatmini, işyerindeki taciz olayları, fiziksel çalışma koşulları, iş garantisi ya da sosyal güvenliğin eksikliği, örgüt içi iletişim eksikliği, işletmenin etik anlayışı, daha iyi iş imkanları, iş ve özel hayat çelişkisi ve turizm endüstrisinden memnun olmama durumları olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi : 08.03.2016 : 15:16

Etiketler : Hedefleri    İzmiri    Spor    Turizmi    Başkenti    Yapmak    Bölge   


Yorumlar

6623
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN