Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mülteci Çocuklara Hobi Bahçesi

Mülteci Çocuklara Hobi Bahçesi
İzmir’de, Mültecilerle Dayanışma Grubu üyeleri, Basmane semtindeki Mülteci Dayanışma Evi’ni ve bahçesini, Suriyeli çocuklar için hobi bahçesi haline getiriyor.

 

 
Aileleri ile birlikte Suriye’deki iç savaştan kaçan, yüzlercesi umut yolculuğunda yaşamını yitiren, kentte yokluk ve sefalet içinde yaşayan çocuklara; aralarında Alman, Fransız, Brezilyalı, Japon, Amerikalı, Filistinli ve Türklerin de bulunduğu gönüllüler el uzattı. Gönüllüler, mülteciler için yardımların toplandığı Basmane semtindeki Mülteci Dayanışma Evi’ni ve bahçesini, savaşın izlerini silmek ve unutturmak amacıyla Suriyeli çocuklar için hobi bahçesi yapıyor. Daha şimdiden, Suriyeli çocukların savaş oyunu oynadığı oyuncak silahlar toprağa gömüldü.
 
Mültecilerle Dayanışma Grubu Sözcüsü Yalçın Yanık, İzmir’de amatörce de olsa uluslararası mülteci dayanışması halk hareketinin en güzel örneklerinden birinin yaşandığını söyledi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen gönüllülerin önce Yunanistan’da görev yaptıklarını, oradaki hareketlilik azalınca İzmir’e yöneldiklerini belirten Yanık, "Bir yandan yardımların toplanıp dağıldığı Dayanışma Evi’ni hep birlikte onarırken, diğer yandan evin bahçesini mülteci çocukların tohum ekebilecekleri, kendi elleriyle sebze ve meyve yetiştirebilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri hobi bahçesi haline getiriyoruz. Ayrıca burada çocuklara Türkçe, İngilizce hatta kendi dillerinde bile eğitim vereceğiz. Sorun sadece mültecilerin beslenmesi, barınması, sağlık hizmeti almaları ve ısınmaları değil. Bu çocukları topluma kazandırmak ve gelecekleri için de bir şeyler yapmak gerekiyor" dedi.
 

Yayın Tarihi : 07.03.2016 : 10:23

Etiketler : Mülteci    Çocuklara    Hobi    Bahçesi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5979
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN