Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kürtçe Slogana Türk Bayraklı Tepki

İzmir’in Bornova İlçesi’nde 8 Mart Kadınlar Platformu öncülüğünde toplanan yaklaşık 1000 kadın, yürüyüş yaptı. Gruptakilerden bazılarının Kürtçe slogan atması üzerine, caddedeki evlerde oturanlar Türk bayrakları açarak tepkilerini gösterdi. Sadece kadınlarla, eşcinsellerin alındığı alandaki basın açıklamasında, kadın cinayetlerinin, yaşam tarzlarına karışılmasının ve savaşların önlenmesi istendi.

 

 
8 Mart Kadınlar Platformu’nun çağrısı üzerine bugün öğlende, Bornova Stadı önünde yaklaşık bin 100 kadın toplandı. Polis kontrol noktasından geçen kadınlar, sık sık ’Kadınlar özgür olsa dünya yerinden oynar’, ’Susma haykır eşcinseller vardır’, ’Diyanet elini bedenimden çek’ sloganları attı. Mustafa Kemal Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe başlayan gruptakilerden bazıları, ’Kürdistan faşizme mezar olacak’, ’Kürdistan’da düşene dövüşene bin selam’ sloganı attı. Bu sırada caddedeki apartmanlarda oturanlar, pencere ve balkonlarından Türk bayrakları salladı, gruba tepki gösterdi. Meydana gelen grup, burada da polis arama noktasından geçti. Alana basın mensubu ve polisler dışında erkek alınmazken, kadınlar ve eşcinseller, yapılan aramaların ardından alındı. Grubun kendi görevlileri de alana girenlerin üstlerini aradı. Grupla polis arasında, arama noktasında kısa süreli gerginlik de yaşandı.
 
HÜKÜMETE ELEŞTİRİ
 
Grup adına basın açıklamasını Ayşegül Kocaaslan yaptı. AK Parti iktidarını eleştiren Kocaaslan, "AKP iktidarı kazandığımız haklarımızı elimizden almak istiyor. Tecavüzcüler yargılanmazken, onlara karşı meşru müdafaa hakkını kullanan kadınlar en ağır şekilde yargılanıyor. Ülkenin doğusunda her gün kadınlar katlediliyor. Kürt illerinde ’Güvenlik operasyonu’ adı altında bir savaş yürütülüyor. 2015 yılında 303 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu kadınlardan yüzde 75’i kendi hayatlarına karar vermek isterken öldürüldü. 2016’nın ilk iki ayında 62 kadın öldürüldü. Eşitsizliğin ve şiddetin ortadan kalktığı bir dünyada yaşamak için mücadelemizi yükselteceğiz" dedi. Daha sonra Kürtçe yapılan açıklamanın ardından bir süre Türkçe ve Kürtçe türkü söylendi. Grup daha sonra dağıldı.

Yayın Tarihi : 06.03.2016 : 17:34

Etiketler : Kürtçe    Slogana    Türk    Bayraklı    Tepki    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8153
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN