Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


HDP'ye Fezleke Şoku

HDP'ye Fezleke Şoku
Adalet Bakanlığı, 5 HDP'li milletvekili hakkında hazırlanan dokunulmazlık fezlekelerini Başbakanlık'a gönderdi.

 

Adalet Bakanlığı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında "dokunulmazlıkların kaldırılması" istemiyle hazırlanan fezlekeyi, Başbakanlık'a sundu. Fezlekeler prosedür gereği Meclis'e gönderilecek.
 
Yasal olarak dokunulmazlık kaldırılma süreci Meclis Başkanlığı'nın fezlekeleri Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na göndermesiyle başlıyor.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Aralık'ta iki gün süren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulunda sözde "öz yönetim" ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle Demirtaş, Yüksekdağ, Irmak, Önder ve Kürkcü hakkında soruşturma başlatmıştı.
 
Başsavcılık, soruşturma kapsamında, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla Eş Genel başkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkcü hakkında fezleke hazırlamıştı.
 
Şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa'nın 83. maddesine istinaden "dokunulmazlıklarının kaldırılması" talebinde bulunulmuştu. Fezleke, Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti.

Yayın Tarihi : 04.03.2016 : 11:42

Etiketler : hdp    fezleke    başbakanlık    adalet bakanlığı    selahattin demirtaş    figen yüksekdağ       


Yorumlar

9374
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN