Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bitlis’te Özgür Yaşam Yürüyüşü

Bitlis’te Özgür Yaşam Yürüyüşü
Bitlis’te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Bitlis Özgür Kadın Kongresi (KJA) tarafından düzenlenen özgür yaşam yürüyüşünde konuşan HDP Bitlis Millitvekili Mizgin Irgart, kadınların her zaman barış yanlısı olduğunu söyledi. Irgat, "Devlet ve erkek şiddeti savaşların tek sebebidir. Hiç bir savaşa kadın karar vermez, vermedi. Savaşları erkekler ve devletler yapar. Bu nedenle kadınlar bunun tam aksini, yani barışı dile getirecek" dedi.

 

HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgart ve Bitlis Belediye Eş Başkanı Nevin Daşdemir Dağkıran’ın da aralarında bulunduğu grup Selahattin Eyyübi Caddesinde sloganlar eşliğinde yürüyerek Ulu Cami Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. HDP Bitlis Milletvekili Irgat, tüm Bitlisli kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladı. Direnen kadınlarla birlikte dünya düzeninin değişeceğine inandığını belirten Irgat, şöyle konuştu:
 
"Biz bu inançla yola çıktık. Kadının emeğinin sömürüldüğü yok sayıldığı, savaşlara doğru götürülen bu dünyanın değişeceğine inanıyoruz. Direnen kadınların var olmasından inanıyoruz. Dominik Cumhuriyet’inde 3 kız kardeşin göstermiş oldukları direnişten bu yana, Kürdistan’da ve Türkiye’de kadınlar direndikleri için inanıyoruz. Ama 2015 yılının kadın tarihi açısından çok önemli bir yıl olduğunun altını çizmek gerekiyor. Rojava’da IŞID zulmüne karşı direnen Rojavalı kadınlara ithaf ediyoruz."
 
Konuşmasında Ak Partiyi eleştiren Irgat, "Darbeler bitti diyor ya AKP hükümeti, biten hiçbir darbe yoktur. Yoksulluk bitmedi, kadın cinayetleri de bitmedi, Kürtlere yapılan zulüm de bitmedi. Aksine 10 katına çıktı. Direnenler kazanır, bu evrensel bir gerçektir. Dolayısıyla örgütlü kadın hayatın her alanını güzelleştiren tek güçtür. 2015’te geride bıraktığımız savaş konseptinin 2016 yılında da devam edeceğini görüyoruz. Şu an mecliste bir bütçe görüşülüyor. Görüşülen bu bütçe aslında bir savaş bütçesi. Orada kadına, kadının yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik hiçbir şey yok. Biz kadınlar olarak mücadelemizi 2016 yılında en üst düzeye çıkarmaya ant içtik. Çünkü tabiat ananın gözü açık olur. Fatmaların, Sakinelerin Sur’da Nusaybin’de günlerce gömülmeyi bekleyen ölülerin gözleri açık kalır. Bu nedenle daha çok örgütlenmek ve bir arada kalmak gerekiyor" diye konuştu.
 
HİÇBİR SAVAŞA KADIN KARAR VERMEZ
 
Kadınların her zaman barış yanlısı olduğunu da söyleyen Irgat, "Devlet ve erkek şiddeti savaşların tek sebebidir. Hiçbir savaşa kadın karar vermez, vermedi. Savaşları erkekler ve devletler yapar. Bu nedenle kadınlar bunun tam aksini yani barışı dile getirecek. Barışı hakim kılmak için mücadelesini yükseltecek. Çünkü kadın barış, eşitlik, özgürlük demektir. Biz sadece 8 Mart’ta değil, bütün günlerde bütün alanlarda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Yayın Tarihi : 03.03.2016 : 16:38

Etiketler : Bitliste    Özgür    Yaşam    Yürüyüşü    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6876
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN