Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


103 Yaşındaki Hastaya Kalp Pili Takıldı

103 Yaşındaki Hastaya Kalp Pili Takıldı
Hatay’da kalp hızı çok yavaşlayan 103 yaşındaki ismi açıklanmayan bir hastaya ameliyatla kalp pili takıldı. Bir gün sonra taburcu olan hastanın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

Bilinen kalp rahatsızlığı olmayan yaşlı kadın, baş dönmesi ve halsizlik yaşaması üzerine Özel Defne Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde kalp atış hızının çok yavaş olduğu belirlenen hastaya kalp pili takılmasına karar verildi. Yaklaşık bir saat süren ameliyatla hastanın kalbine pil takıldı ve bir gün hastanede kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edildi.
 
Başarılı geçen operasyon hakkında bilgi veren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Nihat Şen şunları söyledi:
 
"İşlem genelde lokal anestezi ile, göğüste kalbe giden büyük toplar damarların içinden elektrot denilen ince tellerin kalbin kulakçık ya da karıncıklarından birine veya her ikisine yerleştirilmesi ve bunların göğüs cilt-kas altına yerleştirilen bir jeneratöre bağlanması şeklinde yapılır. Bu ortalama yarım saat veya 1 saat süren bir işlemdir. Pil takılma işlemi sonrası 1-2 gün içinde hastalarımız taburcu olabiliyorlar. Takılan kalıcı kalp pilinin çalışma hızı hastanın ihtiyacına göre kontrol cihazı ile dışarıdan ayarlanabilmektedir. Hastanın hastalığına, pilin özellikleri ve çevresel faktörlere bağlı değişmekle birlikte pillerin ortalama ömrü 5-10 yıl arasında değişmektedir, pil kontrolleri sırasında cihaz ortalama ne kadar ömrünün kaldığını göstermekte ve bu şekilde zamanında jeneratör değişimi yapılmaktadır" dedi.

Yayın Tarihi : 02.03.2016 : 14:33

Etiketler : Yaşındaki    Hastaya    Kalp    Pili    Takıldı    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6545
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN