Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Üsküdar Vapuru Faciası Kurbanları Anıldı

Üsküdar Vapuru Faciası Kurbanları Anıldı
İzmit Körfezi’nde 1 Mart 1958 tarihinde, içinde çoğu öğrenci 600’e yakın yolcusuyla İzmit İskelesi’nden hareket ettikten kısa süre sonra fırtınaya yakalanarak batan ’Üsküdar Vapuru’nda yaşamlarını yitiren 387 kişi, İzmit, Gölcük ve Karamürsel’de anıldı.

 

Türk denizcilik tarihinin en büyük facialarından biri olarak tarihe geçen bu faciada, çoğunluğunu Gölcük ile Karamürsel İlçesi’nde oturan lise öğrencilerinin oluşturduğu 600 yolcusuyla İzmit İskelesi’nden hareket eden Üsküdar Vapuru, günümüzdeki Derince İlçesi’nin Petrol Ofisi açıklarına geldiğinde aniden şiddetini arttıran fırtınaya dayanamayarak ikiye ayrıldıktan sonra battı. Üsküdar Vapuru’nda çoğu lise öğrencisi 387 kişi boğularak yaşamını yitirdi. Kaptan Mehmet Aşçı yönetimindeki Üsküdar’da bulunan yolcuların yardımına Gölcük açıklarında demirli bulunan Donanma Komutanlığı’na bağlı savaş gemileri ile bir denizaltı yetişti. Birçok kişi denizden toplandı.
 
DENİZE ÇELENK VE KIRMIZI KARANFİLLER BIRAKILDI
 
İzmit’te 1 Mart Vapur İskelesi’nde düzenlenen 58’inci anma törenine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, İzmit lisesi Mezunları Derneği ile İzmit Sanat Okulu Derneği başkan ve yöneticileri, faciada ölenlerin yakınları, ,sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Burada denize çelenk ve kırmızı karanfiller bırakıldı.
 
LİSE BAHÇESİNDE GÖKYÜZÜNE BEYAZ BALON BIRAKTILAR
 
İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen törende de, okul bahçesinde bulunan ve faciada kaybedenlerin adlarının yazılı bulunan anıt önünde saygı duruşunda bulunuldu. Faciada ölen öğrenciler anısına gökyüzüne beyaz balon bırakıldı. Ardından da anıta kırmızı karanfiller bırakıldı. 
 
İzmit Lisesi bahçesindeke anma töreninde de faciada hayatlarını kaybedenlerin adları okunduktan sonra beyaz balonlar gökyüzüne bırakıldı. Daha sonra Lise bahçesi içersinde bulunan Üsküdar şehitlerinin adlarının yazdığı bölüme kırmızı karanfil bırakıldı.
 
AĞBEYİMİ ÇOK ÖZLÜYORUZ
 
Faciada ağbeyi Necmettin Çoruh’u kaybeden erkek kardeşi Mehmet Çoruh, "Ağbeyim o yıllarda Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyordu ve vapurla okula gidip geliyordu. O tarihlerde yaşam zordu. Facia günüde ağbeyimi aramak için sahile indik. Ne yapacağımızı şaşırmıştık. Sahil yakınlarını arayanlarla doluydu. Her 1 Mart tarihinde ağbeyimi ve yaşamlarını yitiren arkadaşlarını düşünerek üzülüyüoruz" dedi.

Yayın Tarihi : 01.03.2016 : 14:14

Etiketler : Üsküdar    Vapuru    Faciası    Kurbanları    Anıldı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3218
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN