Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor

52 Yıldır Ağaca Hayat Veriyor
Burdur’da huzurevinde kalan emekli öğretmen 72 yaşındaki Mehmet Özbakır, 52 yıldır ağaca hayat veriyor. 500’e yakın eseri bulunan iş ve teknik eğitim öğretmeni Özbakır, Atatürk’ün Burdur’a geliş tarihi olan 6 Mart’ta sergi açacak.

 

Ağaç oymacılığına 1964 yılında başlayan, sanatını öğretmen okuluna başladıktan sonra da devam ettiren Mehmet Özbakır, görev yaptığı dönemde binlerce öğrenci yetiştirdi. Emekli olduktan sonra da sanatını bırakmayan iş ve teknik eğitim öğretmeni Özbakır, yaşı ilerleyince uğraşısına ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi’ne yerleşen Mehmet Özbakır, bir süre önce huzurevini ziyarete gelen Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi’nde görevli usta öğretici Hülya Altuğ sayesinde sanatını yeniden icra etmeye başladı.
 
’500’E YAKIN ESERİM VAR’
 
Ağaç oymacılığının kendisi için bir tutku olduğunu söyleyen Mehmet Özbakır, "En ufak parçalardan, çam kabuklarından, yumuşak şeylerden başladım. Para karşılığında değil. Ben bundan çok zevk alıyorum. İyi bir şey çıkarabildim mi mutlu oluyorum. Genelde ağaç köklerinden, ağaçların kendilerinden orjinal şeyler yapmaya çalışıyorum. 500’e yakın eserim var" dedi. Daha önce Isparta, Burdur, Antalya ve ilçelerinde 9 sergi açan Mehmet Özbakır, Atatürk’ün Burdur’a geldiği tarih olan 6 Mart’ta 10’uncu sergisini açmaya hazırlanıyor.
 
Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi usta öğreticisi Hülya Altuğ da "Mehmet amcamla yaşlılar yurdunda tanıştık. Sanata yakınlığından dolayı Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi’ne davet ettik. Mehmet amca ahşap oymacılığı yapıyor. Kök ağaçlardan, atık malzemelerden birçok eseri var. 6 Mart günü Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi ile birlikte Mehmet amcama güzel bir sergi açacağız. Beraberce sanatın devamlılığını sağlayacağız" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 29.02.2016 : 14:37

Etiketler : Emekli    Öğretmen    Yıldır    Ağaca    Hayat    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2262
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN