Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rekor İçin 90 Bin Battaniye Örecekler

Rekor İçin 90 Bin Battaniye Örecekler
Isparta'da El Ele Derneği tarafından, yüzlerce kadının katılımıyla 90 bin sevgi battaniyesi örülerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için deneme yapılacak.

 

Isparta El Ele Derneği’nin girişimiyle yüzlerce kadının katılımıyla tığla 178 bin motifin işleneceği sevgi battaniyeleri örülmeye başlandı. El Ele Derneği Başkanı Canan Aydın, ağustos ayına kadar Isparta’da 1000’e yakın kadının ellerinden 2 bin metrekarelik sevgi battaniyesi çıkaracaklarını söyledi. Proje için Guinness Rekorlar Kitabı’na resmi başvuru yaptıklarını belirten Aydın, "Daha önce bu rekor Güney Afrika ülkeleri tarafından 1750 metrekare olarak kırılmış. Toplam 90 bin battaniye örülecek ve hepsinin toplamı 2 bin metrekareyi bulacak. Bu alanda rekor kırmak istiyoruz" dedi.
 
REKORDAN ÇOK SOSYAL YÖNÜ GÜÇLÜ
 
Projenin sadece dünya rekoru kırmaya endeksli olmadığına dikkat çeken Canan Aydın, "2 bin metrekare sevgi battaniyesi çok kapsamlı bir proje olacak. Battaniyeler Türkiye’nin tüm illerindeki sevgi ve yaşlı bakım evlerine dağıtılacak. 2 bin metrekarelik bir alan üzerinde bu battaniyeler birbirine iliştirilerek üzerinde Isparta’nın geleneksel yemeği helva kabune yenilecek. Isparta’nın tanıtımını yapmış olacağız" dedi.
 
Isparta’nın her yerinden kadınların projeye destek vermek istediğini de ifade eden Aydın, "Güzel bir proje olacağına inanıyoruz. Gördüğünüz gibi motiflerle yapılan bir proje bu. Tığla yapılan motiflerin birbirine birleştirilmesi sağlanıyor" dedi.
 
Dernek üyesi Ayşegül Yalvaç ise hedeflerinin Isparta’yı dünyaya tanıtmak olduğunu, unutulmaya yüz tutmuş eserlerin yeniden gündeme getirilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.
 
Havvali Ertuş ise projenin çok kapsamlı olduğunu belirterek, "Bu battaniyelerin dağıtım olayı sosyal bakımdan çok güçlü. Sadece bir rekor kırılmıyor aynı zamanda sevgi battaniyeleri insanların üzerini saracak" diye konuştu.
 
Dernek üyelerinden Fatma Büyükekşi de "Dünya rekoru kıramazsak Türkiye rekoru kırarız. Öreriz, dikeriz, rekor da kırarız her şeyi yaparız. Yeter ki kadın dayanışması olsun" dedi.

Yayın Tarihi : 26.02.2016 : 12:02

Etiketler : Rekor    İçin    Bin    Battaniye    Örecekler    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1303
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN