Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Kanın Beyaz Sesi' İzmirlilerle Buluşuyor

'Kanın Beyaz Sesi' İzmirlilerle Buluşuyor
Çağdaş fotoğraf sanatının yaratıcılarından savaş fotoğrafçılığının efsane ismi “Kanın Beyaz Sesi” adlı retrospektif sergi ile ilk kez Türkiye’de Folkart Gallery’de.

 

Adını 1938’de İspanya İç Savaşı’nda çektiği fotoğraflarla duyuran, savaşı sevmediği halde dünyanın en büyük savaş fotoğrafçısı olarak kabul edilen Robert Capa, 97 fotoğraftan oluşan “Kanın Beyaz Sesi” adlı retrospektif sergisi ilk kez Türk sanatseverler ile buluşacak. “Hayatımın sonuna kadar bir savaş fotoğrafçısı olarak işsiz kalmak istiyorum” diyecek kadar savaşı sevmeyen Capa’nın fotoğrafları Folkart Gallery’de 4 Mart - 15 Mayıs 2016 tarihleri arsında sergilenecek. 
 
Savaşta kazandı savaşta kaybetti
 
Günümüzde dahi bir savaş fotoğrafı ikonu olarak kabul edilen “Düşen Asker” isimli fotoğrafı ile adını duyuran Robert Capa, ününü, hayatını, hayatının aşkını savaşta kazandı ve “ünü hariç” hepsini kazandığı gibi savaşta kaybetti. Hayatının aşkı olan Gerda Pohorylle’yi, İspanya İç Savaşı’nda kaybetti. Japon saldırılarına karşı direnen Çinlileri, 2.Dünya Savaşı’nın Avrupa’daki bölümünü, 1. Arap-İsrail Savaşı’nı ve Fransız Hindiçini Savaşları’nı izleyen Capa hayatını Life Dergisi için gittiği Fransız Hindiçini’nde mayına basarak kaybeder. Capa savaş fotoğraflarının yanı sıra başta Gerda’dan sonra aşk yaşadığı Ingrid Bergman olmak üzere Hitchcok, Gary Grant, Gary Cooper gibi dönemin Hollywood ünlülerinin ve Picasso, Matisse gibi sanatçıların özel anlarını da ölümsüzleştirmiştir. 
 
Tüm sanatseverleri bekliyoruz
 
Capa’nın fotoğraflarından oluşan retrospektif serginin Türkiye’ye ilk kez geldiğini söyleyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Galerimiz açılalı bir yıl oldu. “Kanın Beyaz Sesi”  adlı retrospetkif fotoğraf Sergisi bizim 5.sergimiz olacak. Capa’nın fotoğrafları ilk kez Türkiye’de sergilenecek. Bu anlamda da sergiye sadece İzmirli değil, tüm Türkiye’deki sanatseverleri bekliyoruz” diye konuştu. 
Magnum ile ortak sergi
 
Folkart Gallery’de, başta İzmirli sanatseverler olmak üzere tüm Türkiye’deki sanatseverleri buluşturacak olan “Kanın Beyaz Sesi” Capa Retrospetkif Fotoğraf Sergisi, Capa’nın, Henri Cartier Bresson, David Seymour ve George Rodger ile birlikte kurduğu, dünyanın en büyük fotoğraf ajanlarından biri olan Magnum Fotoğraf Ajansı’nın işbirliği ile hayata geçirildi. 

Yayın Tarihi : 26.02.2016 : 11:10

Etiketler : Kanın Beyaz Sesi    retrospektif sergisi    folkart gallery    Robert Capa    mesut sancak       


Yorumlar

8670
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN